Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya büyükelçiliği, Ankara: Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 28.05.2015

Twinning ve TAIEX  - AB Komisyonu Genişleme Projeleri Türkiye'de

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Twinning (Eşleştirme) ve TAIEX (Teknik Destek ve Bilgi Değişim Mekanizması) işbirliği ekibi  Eija-Leena Linkola, Heidi Lempinen ve Tiina Järvelä 20.22 Mayıs tarihleri arasında, Espoo bölgesinde bulunan eğitim merkezi Omnia'nın müdürü Mervi Jansson ile Ankara'yı ziyaret etti.

Ziyaret süresince, Twinning ve TAIEX'in Türk yetkililerle işbirliği yapıp gelişim ve tanıtıma destek olabilecek yeni sektörler arandı. Finlandiya'dan gelen ekip, Eğitim Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yaptıkları ziyaretlerin yanı sıra Aile ve Sağlık Bakanlığı ve Evrupa Birliği Komisyonu'ndan temsilcilerle de tanıştı.

Twinning ve TAIEX, AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Kurumsal Yapılanma Biriminin uygulamakta olduğu, AB adayı ülkeler ve AB ülkeleri arasında işbirliği sağlamaya yarayan bir kurumsal yapılanma aracıdır.

Finlandiya 2015 yılından itibaren toplamda 23 farklı ülkede 174 Twinning projesi sürdürmeyi hedeflemektedir. Bu rakam şuan 13 faklı ülkede 21 Twinning projesi şeklindedir.

Türkiye'de şuan 133 Twinning projesi uygulanmaktadır. Bunlardan 4'ü Finlandiya tarafından uygulanmakta olup sınır ve ticaret gözetimi alanlarındadır.

Projeler, uygulayan AB üyesi ülkelerdeki devlet kurumları ve uygulanan ülkedeki yetkililer tarafından yürütülmektedir. Twingging mekanizmasının temel hedefi, Avrupa Birliği mevzuatını etkin ve etkili bir şekilde uygulayan bir devlet seviyesine ulaşmakta yardım sağlamaktır.

Bu projeler, AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmekte olup  Avrupa Komşuluk Politikası mekanizmasının uygulanmasında önemli bir rol oynar. Twinning ve TAIEX projeleri Batı Balkan ülkeleri, Türkiye, Doğu ve Güney AB komşu ülkelerinede uygulanmaktadır. Avrupa Komşuluk Politikası Ülkeleri: Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Mısır, Gürcistan, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Moldova, Tunus ve Ukrayna’dır. Bu belirtilen ülkelerin yanısıra TAIEX mekanizması başka ülkelerde olduğu gibi AB ülkeleri içinde de yapısal ve bölgesel politikalar dahilinde uygulanabilir.

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 28.05.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat