Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya büyükelçiliği, Ankara: Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 13.07.2015

Finlandiya, Suriyeli mülteci çocukların eğitim programına destek oluyor

Ankara'daki büyükelçilik, Suriye'deki savaşı ve savaşın Türkiye'ye etkilerini yakından takip ediyor. Büyükelçi Nina Vaskunlahti, Türkiye-Suriye sınırındaki bölgelere ziyarette bulundu. 8 Haziran'da UNICEF temsilcileriyle birlikte Gaziantep'e giden Vaskunlahti, Suriyeli mülteci çocukların durumunu yakından gözlemleme şansı buldu.

Resim: UNICEF Türkiye
syyrialaislasten koulukeskus

Ülkedeki savaş nedeniyle, 6.5 milyonu aşkın Suriyeli ülkelerinde ve komşu ülkelerde insani yardıma ihtiyaç duymakta. Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin sayısı iki milyona yaklaştı. Bu mületecilerin %53’ünü çocuklar oluşturmakta. Okul çağındaki çocuklar 564.000'i aşkın ve okula yalnızca 170.000'i gidebilmekte. Bu okulların bir kısmı devlet diğer kısmı ise mülteci kamplarında açılmış olan geçici eğitim merkezleri. Çocuklar, Suriye'deki savaşın birincil mağdurları olmaya devam etmekte.

Finlandiya, ”No Lost Generation” Projesine dahil olarak, çocuklara eğitimini sağlayıp, gençlerin ve çocukların yaşam standartlarını yükseltip, mesleki yeteneklerini arttırmayı amaçlamakta. No Lost Generation, UNICEF'in liderliğindeki global bir proje. Finlandiya projeye şimdiye dek 5 milyon euro ile destekte bulundu.  Aynı zamanda proje Finlandiya tarafından Türkiye'deki çalışmaları için 2.5 milyon euro ile desteklendi. Bu yardım, UNICEF'in mülteci çocuklar için sürdürmekte olduğu eğitim programına katkı için kullanılacak.

Proje, Suriyeli mülteci çocuklar ve gençlerin eğitim görmesini sağlamak ve onlara daha emniyetli bir eğitim ortamı sunmayı hedeflemekte. 

Resim: UNICEF TÜRkiye
Islahiyen pakolaisleiri

Resim: UNICEF Türkiye
Islahiyen pakolaisleiri
Resim: UNICEF Türkiye
Islahiyen pakolaisleiri
Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 13.07.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat