Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya büyükelçiliği, Ankara: Son Gelişmeler: Haberler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 04.09.2015

İstanbul Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko Helsinki'deydi:  ”Türkiye, Fin şirketleri için büyük bir potansiyel oluşturmaya devam ediyor.”

 

Resim: Finlandiya büyülelciligi
Jeff Hakko
Büyükelçi Nina Vaskunlahti ve İstanbul Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko, Fin - Türk Ticaret Birliği konferansında.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Nina Vaskunlahti ve İstanbul Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko, 27.08 tarihinde Fin - Türk Ticaret Birliği konferansında, Türkiye'nin  son ekonomik durumuyla ilgili konuştu. Etkinliğe, Türkiye'nin son zamanlardaki ekonomik ve politik durumunun analizini duymak isteyen pek çok farklı şirketten temsilciler katıldı.

Belirsizliğe rağmen umut

Türkiye'nin Haziran seçimlerinden sonraki akıbeti, ülkenin koalisyon hükümeti kuramamasından ötürü 1.11 tarihinde yeni bir seçime gidilmesine yol açmıştır. Büyükelçi Vaskunlahti konuyla ilgili olarak, ülkenin zor bir durumda olduğunu fakat durumun umutsuz olmadığını söyledi. Kasım ayı başındaki parlamento seçimlerinin ülkenin gidişatını belirleyeceğini belirtti. 

Ülkedeki güvenlik vaziyeti de konferans dahilinde konuşuldu. Büyükelçiye göre Türkiye'de vatandaşların çoğunluğu, politik durumun belirsizliğinden hoşnutsuz. Vaskunlahti konuşmasında, ülkenin savaş içerisinde olmadığının altını çizdi. Türkiye'nin Suriye sınırına bu dönemde gidilmemesi gerektiğini belirtti. Suriye'den 2 milyondan fazla mülteci kabul eden Türkiye'nin savaşın izlerini yakından gördüğünü bununla birlikte Türkiye'nin İŞİD'e karşı olan tutumu ve İŞİD karşıtı Kürt grupların da bölgedeki güvenliği etkilediğini söyledi. 

Cleantech Türkiye'de yükselişte

Fahri Başkonsolos ve Türkiye'nin saygı değer işadamı Jeff Hakko, ülkedeki ekonomik gelişmenin yavaşladığını belirtse de gelecekte tekrar yükseleceğini ekledi. Politik belirsizlik ve liranın değer kaybetmesi ekonomiye de yansıdı. Türkiye, merkezi konumu ve eğitimli genç nüfusu sayesinde ekonomide yükselmeye devam edeceğinin altını çizdi. 

Jeff Hakko konuşmasında, Türkiye ve Finlandiya arasındaki ticari ilişkilere ve cleantech ile sağlık sektörlerine değindi. Cleantech'in Türkiye’de yükselişte olması Hakko'ya göre ülkenin çevre duyarlılığının artmasının bir sonucu. İki ülke arasındaki iş birliği bağlamında duyarlılığın daha da artacağını söyleyen Hakko, Türkiye'nin rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi temiz enerji kaynaklarına yatırımının, bu duruma iyi birer örnek olduğunu belirtti. 

Hakko, özellikle sağlık sektöründe Türkiye'de büyük bir potansiyel olduğunu belirtti. Ülkenin genç ve gelişen bir nüfusa sahip olup sağlık sektörüne büyük yatırımlar yaptığından söz ettikten sonra İstanbul'da kurulmakta olan yeni çocuk hastanesinden bahsetti. 

Büyükelçi ve Başkonsolos, Team-Finland ekibinin şirketlere açık olduğunu belirtti. Team-Finland ekibinin İstanbul'da ticari danışmanlık, konferans odası gibi desteklerde bulunabileceğinin altı çizildi. 

Türkiye'nin durumuyla ilgili Nina Vaskunlahti ile "Günaydın Finlandiya"da yapılan 26.8 tarihli röportaj : http://www.katsomo.fi/#!/jakso/33001003/huomenta-suomi/512591/turkki-sodan-ja-pakolaisten-puristuksessa

Türkiye Team Finland Ağı ile ilgili detaylı bilgi:http://www.finland.org.tr/public/default.aspx?contentid=266612&nodeid=46650&contentlan=2&culture=en-US

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 04.09.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat