Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya büyükelçiliği, Ankara: Son Gelişmeler: Haberler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 05.11.2015

Finlandiya, Adana İnovasyon Haftasında

Finlandiya, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Adana’da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda partner ülke olarak. Finlandiya, inovasyona yaptığı yatırımlarla dünya sıralamasında ilk sıralarda bulunuyor. Organizasyonda Finlandiya'dan inovasyonla ilgili üst düzey yöneticileri konferans, panel, work shop ve söyleşilerde ağırlanacak. Etkinlik önümüzdeki hafta 5-6 Kasım tarihleri arasında Adana Sheraton Otel'de gerçekleştirilecek. Etkinliğe 10 bin kişinin katılması bekleniyor.

Finlandiya inovatif çözümlerin olduğu bir ülke. Günümüzde dünyanın karşılaştığı sayısız ve eskisine göre çok zorlu  sorunlar var. Bu konuları ve sorunları çözebilmek kararlılık, güvenilirlik ve üst düzey tecrübe gerektiriyor. Finlandiya büyük hedefleri ve kararlılığı olan bir ülke.  

Finlandiya uzun yıllardır önde giden  yenilikçilerden ve bu konuda önderlik etmeye devam ediyor. 2014 Global İnovasyon Endeksi’ne göre Finlandiya dördüncü sırada ve Global Temiz Teknoloji İnovasyon Endeksi’nde de ikinci sıraya sahip. Şirketlerin araştırma ve geliştirme etkinliklerine yaptıkları yatırım, uluslararası bilimsel yayınlara katılım, tamamlanan doktora derecelerinin sayısı, lisans ve patentlerden elde edilen dış gelir açısından Finlandiya, Avrupa ortalamasının çok üzerindedir.

Ülkenin başarısının anahtar unsurları arasında; güçlü eşitlik taahhütü, herkes için yüksek kaliteli temel eğitim, pratik ve sorun çözen bir akıl kurgusu ve kriz zamanlarında dahi siyasi kararların uzlaşıya dayalı alınması yer almaktadır. Sınırlı doğal kaynakları ve sert iklimiyle Finlandiya daima insan kaynaklarına güvenmiştir: az ile çok şey yapmaya çalışan zeki, bilgili, inovatif insanlar  ve iyi bir işbirliği. Bu da dünyaya önderlik eden inovasyonları beraberinde getirmiştir.

Uluslararası rekabette başarı, hem  ticaret, sanayi, üniversiteler ve araştırma kurumları arasında işbirliği gerektirir hem de uluslararası ağ oluşturmaya gereksinim duyar. Rekabetçi inovasyonlar çok çeşitli becerilerin ve yeteneklerin, gereksinimlerin ve çıkarların karşılandığı böylece ilgili tüm tarafların işbirliğinden yararlandığı ortamlarda ortaya çıkar. Kuluçka merkezlerin görevi, yeni Fin işletmelerinin bulunduğu canlı ekosistem için   makul fiyatlı çalışma alanı, eğitim, akıl hocalığı, arabuluculuk ve diğer faydalı hizmetleri sağlamaktır. Finlandiya’da toplam 14 kuluçka işletmesi bulunmaktadır. Aralarında en iyi bilinen Aalto Üniversitesi içinde yer alan Startup Sauna’dır. Startup Sauna Pazarlama Genel Müdürü  Bay Kasper Suomalainen Girişimcilik Konferansı’nda Startup Sauna’nın çalışma yöntemleri ve sonuçlarına dair bir sunum yapacaktır.

Yazdır

Güncelleştirilmiş 05.11.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat