Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya büyükelçiliği, Ankara: Son Gelişmeler: Haberler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 10.04.2017
RPAC

RPAC Oturum İzni Başvurusu Merkezi Pilot Projesi'nin açılışı

Oturum İzni Başvuru Merkezi Pilot Projesi’nin açılışı 6 Nisan Perşembe Günü Finlandiya Oturum İzni başvuru Merkezi’nde gerçekleşti.

RPAC  Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’nın bir projesi olup Türkiye, Suriye ve Irak vatandaşlarına (yasal olarak bu ükelerde yaşayan vatandaşlarına) hizmet etmekte olup, 2015 yılında başlamış olan oturum izni başvuru taleplerindeki artışa karşılık olarak ortaya çıkmıştır. Merkezin amacı oturum izni başvurusu sürecini hızlandırmak ve özellikle aile birleşimi başvurularındaki sırayı azaltmaktır.

RPAC’ın asıl görevi başvuruları almak ve başvuru sahiplerine oturum izni başvurularıyla ilgili bilgi temin etmektir. Merkez yeni başvuruların alımı, randevu verilmesi ve sisteme bilgi girişi yapmakla yükümlüdür.  Kısacası RPAC oturum izni başvurularına ilişkin tüm hizmetleri sağlar. Başvuru süreci, randevular ve diğer teknik bilgilerle ile ilgili danışmak istediğiniz konularda merkeze her zaman ulaşabilirsiniz. Merkez müşterilerine Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerinde hizmet sunmaktadır. Müşteriler, telefon ya da elektronik posta aracılığıyla merkezden randevu alabilir ve oturum izniyle ilgili konularda merkeze danışabilirler.

RPAC, VFS Global’a dışarıdan hizmet sağladığı için karar verme gücüne sahip değildir. Karar daha önceden de olduğu gibi Finlandiya Göçmenlik Bürosu (MIGRI) tarafından verilir. Eğer başvuru sahipleri Finlandiya Göçmenlik Bürosu’ndan, mülakat ya da DNA testi için davet alırsa, RPAC’tan rezervasyon yapabilirler. Yasallaştırılması gereken belgeler olduğunda RPAC bunları Büyükelçiliğe iletir. Merkez, her oturum izni başvurusu için hizmet ücreti olarak 50 Euro talep eder.

Oturum izni başvurularının RPAC’a devredilmesi, artan başvuruların hızla işlenmesinde başarılı olmuştur. Bu yılın ilk çeyreğinde oturum izni oranlarında geçen yılın ilk çeyreğine göre %300 artış görülmüştür.

VFS firmasından Mayuresh Chavan (Operasyon Müdürü, Türkiye and Azerbaycan) ve Caner Erdem (Operasyon Müdürü, Ankara) RPAC projesinin başarısından duydukları memnuniyeti dile getirerek yeni bir girişimin parçası olmaktan mutlu olduklarını söylediler: oturum izni başvurularının aracı kuruma devredilmesi 127 ülkede faaliyet gösteren VFS için bu alanda bir ilk oldu.

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 10.04.2017


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat