Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Sanatın buz ile buluşması-Doğanın korunması için eriyip giden sanat - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 31.01.2007

Sanatın buz ile buluşması-Doğanın korunması için eriyip giden sanat

Sanatın buz ile buluşması etkinliğinin beşincisi geçen hafta (Ocak 27 - 28) Helsinki´de yapıldı. Bu etkinlik uluslararası buzdan heykel yarışması olup, buz sanatını doğa ve tehdit altındaki türler teması ile sergilemeyi hedefliyordu. Takımlar 'doğa ve savunmasızlık' başlığı altında yarışırken, yarışmanın teması hayvanlar, doğa ve tehdit altındaki türler oldu.

Bu sene yarışma Helsinki Hayvanat Bahçesi ve merkezi Tren İstasyonu meydanında gerçekleştirildi. Çok sayıda takımın yarışmak için başvurduğu yarışmada en iyi 14 takım kabul edildi. 12 ülkeden yarışmacının yeraldığı yarışmada Türkiye'yi heykeltraş Varol Topac ile seramik sanatçısı Sema Okan temsil etti.

Takımlara çalışmalarını bitirmek üzere 2 gün süre verildi. Doğru tekniği seçmeleri çok önemliydi, havanın iki gün boyunca nasıl olacağı belirsizdi. Bu yarışmada konunun olduğu kadar yarışmacıların kendi görüşleride önemliydi.

Bu sene Moğolistan 'Survivors' ve Çekoslavakya Cumhuriyeti ‘Lacerta viridis’ isimli çalışmalarıyla Korkeasaari Hayvanat Bahçesi yarışmasını kazandı. Heykeller ilkbahar aylarında eriyinceye kadar hayvanat bahçesinde sergilenecek.

Yazdır

Güncelleştirilmiş 31.01.2007


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat