Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

90 Yıllık Dostluk. Finlandiya-Türkiye Diplomatik Ilişkilerinin Tarihi - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 24.09.2014

90 Yıllık Dostluk. Finlandiya-Türkiye Diplomatik Ilişkilerinin Tarihi

"Ülkelerimizin Avrupa’nın en güney ve en kuzey uçlarında yer almasına ve bu sebeple aralarında uzak bir mesafe olmasına rağmen, halklarımız arasında her zaman dostluk ve karşılıklı takdir duyguları olmuştur. Dillerimizin benzerliği hakkındaki fikirler bile tarihimizden kaynaklanmıştır. Fakat her şeyden önce bizi birbirimize bağlayan en önemli şey, halklarımızın ruhu, kendimize duyduğumuz inanç ve bize ait olana sahip çıkma eğilimimizdir. "

Resim: Anadolu Ajansi
kejkkonen
Fin Eevlet Baskanı Urho Kekkonen Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile Ankara'da, 1971

Dönemin cumhurbaşkanı Urho Kekkonen, Türkiye-Finlandiya ilişkilerini Ankara'ya 1971 yılında yaptığı bir seyahatte böyle dile getirdi. Kekkonen, Finlandiya'dan Türkiye'ye gelen en yüksek düzeyde olan ilk devlet adamıydı.

Türkiye-Finlandiya arasındaki diplomatik ilişkiler günümüzde, yakın ortaklaşmalar, fikir alışverişleri ve güçlü faaliyetlere dayanıyor. Iki taraflı diplomatik ziyaretler gibi kültür, ticaret, medya paylaşımları da oldukça yoğun ve canlı olarak devam ediyor. Finlandiya, aynı zamanda Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda önemli bir destekçisi. Türkiye'nin AB adaylığı, Helsinki'de 1999'da yapılan Avrupa konseyinde resmen onaylanmıştır. Bu noktada en büyük rol dönemin başbakanları Bülent Ecevit ve Paava Lipponen'nin arasındaki diyaloglardır.

Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan dostluk antlaşması bu sonbaharda 90. yılını dolduruyor. Antlaşmanın imzalanmasından iki yıl sonra,  1926 yılında, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler başladı. Ilişkiler öncesinde Roma ve Bükreş'teki büyükelçilikler üzerinden yürütülüyorken, Finlandiya'nın 1940 yılında Ankara'ya bir elçi göndermesiyle iki ülke arasındaki ilişkiler daha yerleşik bir hal aldı.

Dostluk antlaşmasının yıldönümü sebebiyle, Ankara'daki büyükelçilik, Finlandiya-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tarihinin yer aldığı bir kitapçık yayınladı. Kitapçığın adı, "90 Yıllık Dostluk. Finlandiya-Türkiye Diplomatik Ilişkilerinin Tarihcesi". Kitapçık hem Fince hem de Türkçe olarak basıldı. Kitapçık iki ülke arasındaki son 90 yıldır olan ilişkilere genel bir bakış niteliğinde. Kitapçık aynı zamanda ülkelerin işbirliği, ticari, siyasi ve kültürel açıdan genel gelişimlerini sunuyor
Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 24.09.2014


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat