Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Ahtisaari Günleri'nde "Angry Birds" dünyasında barış hüküm sürecek - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 11.11.2014

Ahtisaari Günleri'nde "Angry Birds" dünyasında barış hüküm sürecek

ahtisaari angry birds

Angry Birds aleminde 5 senedir kuşlar ve domuzlar arasında süren savaşta ateşkes imzalandı. Uzlaşma, Matti Ahtisaari sayesinde Ahtisaari Günleri'ne özel olarak sağlandı. Barış ortamı 11.–13.11.2014 tarihleri arasında geçerli olacak.

"Her türlü uyuşmazlığın çözüleceğine sonsuz bir iyimserlik ile inanıyorum." diyor eski cumhurbaşkanı Ahtisaari. "Başarmaya çalıştığımız nedir? İnsan hakları, düzgün bir sağlık sistemi, doğruluk,  barış ve eşitlikçi bir toplum." diye de ekliyor.

Dünyadaki 1,5 milyarlık insan popülasyonunda her 5 kişiden 1'i ya savaş bölgesinde yaşamakta ya da savaştan bir şekilde zarar görmekte.

Ahtisaari Günleri’nin amacı da insanlarda savaşlara karşı bir farkındalık yaratmak ve hem ulusal hem de uluslararası olarak bu bilinci yaymaktır.

Finlandiya'nın temel güç kaynağı olan çözüm ve işlevsellik odaklılık Ahtisaari Günleri kapsamındaki etkinlikler sayesinde daha geniş kitlelere yayılmaktadır. Ahtisaari Günleri etkinliklerinin bu seneki ana merkezi ise Turku şehri.

Barış kavramının, öğrenciler ve halk tarafından daha iyi kavranmasını amaçlayan Ahtisaari Günleri üç bölümden oluşmakta: okullarda yapılan aktiviteler, halka açık seminerler ve uluslararası uzman toplantıları.

Bu seneki halka açık toplantının ana başlığı, "Çocuklardan sorumlu bireyler yetiştirmek - Nasıl başarabiliriz?".  Ahtisaari Günleri kapsamında yapılacak diğer seminerlerin temaları ise, Avrupa'nın değişen emniyet durumları ile AB'nin enerji ve güç kaynaklarından oluşmakta.

Finlandiya’nın eski cumhurbaşkanı olan Matti Ahtisaari birçok sorunun çözümü sürecinde üstlendiği arabuluculuk görevinden ötürü 2008 Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.  Ahtisaari aynı zamanda 2000 yılında dünya çapında faaliyet gösteren sivil toplum örgütü CMI'yı (Crisis Management Initiative-Kriz Çözüm Girişimi) kurdu.

Yazdır

Güncelleştirilmiş 11.11.2014


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat