Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Jeff Hakko Finlandiya’nın yeni İstanbul Fahri Başkonsolosu - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 09.12.2014

Jeff Hakko Finlandiya’nın yeni İstanbul Fahri Başkonsolosu

Jeff Hakko, Aralık ayının başında İstanbul'da fahri başkonsolosluk görevine başladı. Finlandiya’nın eski fahri başkonsolosunun 2013 yazında görevden ayrılmasının ardından yeni fahri başkonsolos arayışları devam etmekteydi.

Jeff Hakko valtuuskirja
Büyükelçi Nina Vaskunlahti Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko'ya Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Buyrultu Belgesini sunarken

İstanbullu bir işadamı olan Jeff Hakko, uzun yıllar Türkiye'nin saygın giyim markası Vakko'nun başkan vekilliği görevini yürütmüştür. Finlandiya'ya olan ilgisinden dolayı Hakko, ülkeye birkaç defa ziyarette bulunmuştur. Türkiye'deki Finlandiya ağının aktif bir parçası olarak,  Finlandiya - Türkiye ilişkilerine Büyükelçiliğin de işbirliği ile katkıda bulunacak güçlü bir potansiyele sahiptir.

Fahri konsolosluklar, yurtdışındaki Fin diplomatik temsilciliklerinin geleneksel birer  parçasını oluşturmaktadır. Fahri konsoloslar, herhangi bir ödeme almaksızın kendi işlerinin yanı sıra faaliyet gösteren özel kişilerdir. Fahri konsolosluk bir hizmet görevidir; fahri konsoloslar devletin memuru değildir.  Büyükelçiliklerde ve konsolosluklarda çalışan başkonsoloslar veya konsoloslar ise Finlandiya’dan atanan devlet memurlarıdır. Finlandiya'nın dünya genelinde 500'den fazla fahri konsolosu vardır.

Fahri konsoloslar, belirli bir coğrafi alan kapsamında, sürekli Finlandiya’da ikamet eden ama geçici olarak yurtdışında bulunan Fin vatandaşlarına ve yabancılara danışmanlık ve rehberlik hizmeti verir, yerel yetkililerle temaslarında onlara yardımcı olurlar. Bunun yanında, fahri konsoloslar pasaport başvuruları, vize ve oturum izinleri konularıyla ilgilenmezler.

Finlandiya fahri konsolosları, tıpkı Büyükelçilik ve Finpro Ticaret Merkezı gibi Team Finland ağının bir parçasıdırlar. Bu ağ genel olarak Finlandiya'nın yurtdışındaki imajını teknoloji, cinsiyet eşitliği, eğitim vb. konularda güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Fahri konsoloslar, Finlandiya ve söz konusu diğer ülke arasındaki ekonomik ve kültürel  ilişkileri güçlendirme konusunda önemli bir rol oynarlar. Örneğin, bir fahri konsolos Fin şirketlerine yerel ticaret kültürü hakkında bilgi vermek ve işbirliği yapmak üzere ortaklar bulma konusunda yardımcı olabilir.

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 09.12.2014


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat