Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya ve Türkiye – Birlikte “şık” bir gelecek - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 09.01.2015

Finlandiya ve Türkiye – Birlikte “şık” bir gelecek

Finlandiya Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Lenita Toivakka Dünya Gazetesi Nordic Ülkeleri ekinde yayınlanan makalesinde Finlandiya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin sunduğu olanakları anlatıyor.

'Finlandiya ve Türkiye’nin, uzun yıllara dayanan mükemmel ikili ilişkileri mevcuttur ve bu iki ülke, bu yıl Dostluk Anlaşması’nın imzalanışının 90. yılını kutlamaktadır. Beraber uzun bir yol kat etmemizden anlaşılıyor ki ortak geleceğimiz de ümit vaat etmektedir. Halihazırda, her iki ülke de Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu’nu kurmaya yönelik hazırlıklar yaptığı için Finlandiya ve Türkiye arasındaki ticaretin genişletilmesine ilişkin görünümden oldukça umutluyum.

Finlandiya ve Türkiye, aynı ileriye dönük yaklaşımı benimsemiştir ve her iki ülke de geleceği fırsatlar aracılığıyla görmektedir. Türkiye’de yaşanan son ilerlemeleri yakından takip etmekteyiz. Türkiye, küresel piyasalarla rekabet etmeye uygun olacak şekilde kendisini dinamik bir G20 ekonomisine dönüştürebilmiştir ve uluslararası yatırım konusunda cazip bir ülke haline gelmiştir. Finlandiya da değişen ekonomi realitesine her zaman uyum sağlamak zorunda kaldığı için Finler, Türkiye’nin değişikliği benimseme kabiliyetini takdir etmektedir. Küresel talepte görülen kaymalar; güçlü yönlerimiz ve ne ürettiğimiz konularında yeniden düşünmemizi gerektirmektedir.

 Güçlü ormancılık endüstrisi olan bir ülke olarak, basılı kağıda yönelik küresel talepteki düşüşün söz konusu endüstri için vurucu bir darbe olacağı düşünülür. Ancak, Finlandiya’da ormancılık sektörü, odak noktasını geleneksel kağıt üretiminden ikinci nesil inovasyonlara kaydırarak bu değişen talebe cevap vermiştir. Mevcut durumda, Finlandiya ormanları yalnızca sıradan kağıt yerine, plastiğin yerini alabilecek olan biyoyağ, biyoyakıt ve biyolojik olarak parçalanabilen kağıt konusunda kaynak teşkil etmektedir.  Huş ağacı; tekstil lifi, selofan ya da gıda katkı maddeleri haline getirilebilecek olan eritici kağıt hamuru üretmek için kullanılmaktadır. Değişen küresel talebe uyum sağlayarak, halihazırda Finlandiya ormancılık endüstrisinde daha önce hiç olmadığı kadar fazla oranda ihracat yapılmaktadır.  

Biyoekonomi, tüm bu yeni inovasyonlara verilen genel isimdir. Yenilenebilir materyallerin, fosil ham maddelerin yerini alacağı bir sonraki ekonomi dalgasıdır. Çevresel gereklilikler, yenilenebilir kaynaklara yönelik değişikliği gerektirdiği için biyolojik tabanlı materyallere ilişkin talep yalnızca gelecekte artış gösterecektir. Örneğin; tekstil üretiminde yapay selüloz elyaflar halihazırda yaklaşık 4 milyon ton/yıla ulaşmış durumdadır ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde de bu rakamın iki katına çıkması beklenmektedir. Esaslı kaynak tasarrufu sağladığı için selüloz elyafların, geleneksel sentetik elyaflara kıyasla belirgin ekonomik ve çevresel avantajları vardır. Bunların üretimi %50-60 oranında daha fazla enerji tasarrufludur ve genellikle de yenilenebilir enerjiye dayanmaktadır. Bunun yanı sıra, ortaya çıkan CO2 miktarı, yani bir başka deyişle küresel ısınma potansiyeli de önemli ölçüde daha düşük orandadır.

Finlandiya’da, heyecan verici diğer gelişmeler de tasarım dünyasında yaşanmaktadır. Finler’in, tasarım konusunda uzun zamandan itibaren doğal bir idrak özellikleri mevcuttur ve materyaller ve işlevsellik üzerine odaklanmaları da Finlandiya tasarımını dünya çapında üne kavuşturmuştur. Mevcut durumda, tasarım konusunda genişleyen bir anlayış yayılmaktadır. Ekolojik unsurlar ve sürdürülebilirlik unsurları, tasarımcıların etkisini daha önemli hale getirmiştir ve tasarım, teknolojik icatların uygulanabilir iş fırsatlarına dönüştürülmesi konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, Ponsse Plc şirketi, uluslararası ormancılık makineleri piyasasında başta gelen şirketlerdendir ve endüstriyel tasarım, bu şirketin ürün geliştirme aşamasında uzun bir süre boyunca önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca, asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinde küresel piyasa liderlerinden biri olan KONE şirketi de tasarım unsurlarını, iş stratejisine entegre etme konusunda ön sıralarda yer almıştır. KONE şirketi, hem yeni asansörler ve yürüyen merdivenlerin tasarlanması konusunda hem de mevcut olanların bakımı konusunda kullanıcı tecrübesini esas almaktadır ve hizmet tasarımı da şirketin faaliyetlerinin önemli bir parçasıdır.

Finlandiya, tasarım aracılığıyla, küresel piyasaya yönelik olarak çevresel açıdan sürdürülebilir olan ile tüketiciye hitap eden ürün arasında köprü kuracak olan çözümler sunabilir. Örnek olarak tekrar biyoekonomiyi ele aldığımızda, Finlandiya ormancılık endüstrisinin son zamanlarda hacimli selülozu yüksek kaliteli tasarım kıyafetlere dönüştürmek üzere tasarım ile el ele verdiği görülmektedir. Böylece, üretime ilişkin olarak başlangıçtan itibaren tasarım ile yönlendirilen bir yaklaşım entegre edilerek teknolojik uzmanlık sürdürülebilir, markalaşmış ve tüketici dostu ürünlere dönüştürülebilir.

Örnek olarak biyoekonomi ve tasarım konularını ele aldım çünkü bu alanlarda Türkiye ve Finlandiya arasında yapılacak işbirliğine yönelik önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin tekstil ürünleri üretme konusundaki başarısı bilindiğinden, Türkiye, selüloz elyaf üretimi yapan Fin şirketleri için doğal olarak bir ortak olabilir. Finlandiya ve Türk uzmanlıkları birleştirilerek gelecekte ormanlar, her ne kadar kulağa inanılmaz gelse de, güzel kıyafetlere dönüştürülebilir. Bu durum, şık bir geleceğe birlikte bakmak açısından Finlandiya ve Türkiye için bir fırsat olabilir mi?'

Yazdır

Güncelleştirilmiş 09.01.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat