Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Sisu, Sauna, Sibelius ve Heavy Metal - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 20.01.2015

Sisu, Sauna, Sibelius ve Heavy Metal

                    Yaz     Yazan: Wif Stenger, Ocak 2015

Foto: Sinimaaria Kangas
Lauri Porra
“Eğer Fin metal müziği ile ilgiliyseniz mutlaka Sibelius dinlemelisiniz.” diyor Sibelius’un torununun çocuğu olan basçı ve besteci Lauri Porra.

Ulusal Fin bestecisi Jean Sibelius’un 150. doğum yılı şerefine, 2015 yılı boyunca Finlandiya ve dünyanın çeşitli yerlerinde pek çok konser ve etkilik düzenleniyor. Bu vesileyle Sibelius ile ilişkili iki önemli kişiyle konuştuk ve ünlü bestekar ile metal müzik arasındaki yakınlığı keşfettik.

Folke Gräsbeck, içinde yeni keşfedilen ve ender parçalarının da bulunduğu yaklaşık 600 eserinden üçte birini sergileyerek kendini Sibelius’a adamış bir Fin piyanist. Gräsbeck’in derlediği kayıtların seçkisi, Helsinki’de bulunan Ateneum müzesinde, Sibelius and the World of Art isimli sergide 22 Mart 2015 tarihine kadar sunulmaktadır.

Gräsbeck, Sibelius’un Helsinki’nin 40 kilometre kuzeyinde bulunan ve Ainola olarak da bilinen evinde, Sibelius’a ait olan piyanoyla yaptığı kayıtları gelecek Nisan ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 100 yaşını dolduran Steinway marka piyano, bestekara 50. yaşgünü hediyesi olarak verilmişti.

“Bu zarif, sıcak ve lirik sesleri çalmak büyük bir keyif,” diyor Gräsbeck “ve bu evin kesinlikle manevi bir havası var.”

Şef Osmo Vänskä ve Lahti Senfoni Orkestrası eşliğinde Gräsbeck, BIS Records’un kısa zaman önce tamamladığı kayıtlarda, bilinen Sibelius parçalarının pek çoğunu çalıyor.

68 CD ile 50 Yıl

Foto: Sinimaaria Kangas
Folke Gräsbeck
“Sibelius bestelerindeki ana niteliklerden biri güçlü melodilerin mevcudiyeti.” diyor Sibelius uzmanı piyanist Folke Gräsbeck.

“68 CD’lik bu set ile Sibelius’un 1883’ten 1931’e dek olan tüm repertuarını dinlemek mümkün. Güçlü ve sert melodiler tüm parçalardaki ortak özellik. Gençlik zamanlarındaki eserlerinde bile büyüleyici melodilere rastlıyorsunuz. Bu bakımdan yoğun ve sert melodiler en başından beri mevcut.”

Gräsbeck, Sibelius’un en çok bilinen Finlandia, Valse Triste ve Keman koncertosu gibi eserlerinin yanı sıra daha az bilinen eserlerini dinlemenin gerçek bir keyif, bakış açısı ve derinlik verdiğini düşünüyor.

Piyanist, Sibelius’un hem gizli cevherlerini hem de bilinen eserlerini, Finlandiya’nın güneydoğusundaki Korpo Adası’nda, bestekar anısına düzenlenen festivalde sunmaya hazırlanıyor. 2015 yılının Temmuz ayında yapılacak olan etkinlik, Avustralya’dan Flinders Quartet’e ev sahipliği yapacak. 2015 yılı boyunca Gräsbeck, Berlin, Tel Aviv ve Lahti’de bulunan Sibelius Salon’unda konserler verecek. “Açık ara farkla müzik dinlenebilecek en iyi yer. Muhteşem bir akustiğe sahip.” diye tanımlıyor Gräsbeck Lahti’deki Sibelius Salonu’nu.

Lahti Sibelius Festivali ise BBC Senfoni Orkestrası ve Vänskä, Leif Segerstam, Jukka-Pekka Saraste ve Sakari Oramo gibi ünlü Fin şeflere ev sahipliği yapmakta.

Gräsbeck aynı zamanda Sibelius’un torunu Satu Jalas ile de müzik çalışmalarında bulunmuştur. Jalas’a, Sibelius’un bir deniz kaptanı olan amcası Jean tarafından alınmış  kemanı miras kalmıştır. O zamanlar Janne lakabıya bilinen genç Johan Julius Christian Sibelius, amcasının kozmopolit adını benimsedikten sonra Jean olarak anılmaya başlanmıştır.

Jalas’ın kız kardeşi, profesyonel obua sanatçısı Aino’nun oğlu Lauri Porra, pop, rock ve caz türlerinde deneyimli bir müzisyen olup Finlandiya’nın önde gelen film müziği bestecisi ve basçısıdır.

Sibelius metal müziğin dedesi mi?

Foto: Sinimaaria Kallas
Lauri Porra
"Eğer Fin metal müziği ile ilgiliyseniz mutlaka Sibelius dinlemelisiniz.” diyor Sibelius’un torununun çocuğu olan basçı ve besteci Lauri Porra.

Porra zaman zaman, büyük büyükbabasının meşhur eseri Finlandia’dan bazı bölümleri, dünyaca ünlü metal grubu Stratovarius ile olan performanslarında bas solosu olarak çalıyor.

“Eğer Fin metal müziği ile ilgiliyseniz mutlaka Sibelius dinlemelisiniz. Onun tarzı, metal müzik başta olmak üzere Fin müziğini derinden etkilemiştir. Özellikle metal müzik çünkü harmonik olmasının yanısıra ulusal romantik bir tarafı da var. Metal müzik ve klasik müziğin pek çok ortak yanı vardır. Sibelius, eserlerinde Kalevala (Fin Destanı) ve eski Karelya (Doğu Finlandiya) folkloründen çok etkilenmiştir. Amorphis gibi pek çok Fin metal grubu da aynı etkiler altındadır.” diyor Lauri Porra.

“Finlandiya’da herkes bu destansı geleneği bilir. Bu düpedüz bir anahtardır ve biraz da melankoliktir. Hem Sibelius’un eserlerinde hem de Fin metal müziğinde bunu duyabilirsiniz. Stratovarius, Amorphis, Nightwish ve Sonata Arctica gibi daha büyük ve melodik gruplar da Sibelius’tan bir şekilde etkilenmişlerdir. Pek çok Fin metal müzisyeni klasik müzik geçmişine sahiptir. Ve tabii ki bunun içinde Sibelius da vardır“.

Kendi büyükbabasını yakından tanıyan Porra'nın annesi,  2015 jübile yılını denetleyen Sibelius Aile Meclisi’nin başkanlığını üstleniyor.

Fin Kimliğinin Temel Yapı Taşları

“En iyi tarafı insanlar sadece 2015’te Sibelius ile ilgili çalışmalar yapmıyor. Mesela Avanti! Oda Orkestrası, Sibelius’un bazı eserlerini baleler ve tiyatro oyunları için yeniden yorumluyor. Ben de kendimce bir rol üstleniyorum. Baharda 150 okul gezerek Sibelius parçaları ve doğaçlamalar çalacağım.”

12 Şubat 2015’te Porra'nin elektronik bas ve orkestra için yazdığı konçertosunun prömiyeri, Lahti Senfoni Orkestrasi ile Sibelius Salonu'nda yapılacak.  Aynı zamanlarda, senfoni orkestrasının eşlik ettiği enstrümental bir proje olan üçüncü solo albümü Flyover’ı yayınlıyor.

“Sibelius’un müziğiyle ilgili olmasanız bile Ainola’yı ziyaret etmelisiniz. Çünkü Ainola dünyadaki en iyi muhafaza edilmiş müzelerden biri. Evin bulunduğu Tuusula gölünün etrafında daha pek çok sanatçıya rastlayabilirsiniz. Bazen orada aile etkinliklerimiz oluyor. Aino’nun doğumgünü ya da sadece oraya gidip bir kahve içmek gibi.” diyor Porra.

Porra, ona Sibelius hakkında pek çok komik hikaye anlatan büyükannesi Margareta’yı sevgiyle anıyor.

 “Sibelius, Fin mentalitesinde yalnızca müzikten çok daha fazla bir etki yaratmıştır. Neticede o ve diğer sanatçılar ulusal kimliğin oluşmasına katkıda bulunmuşlardır. Hatta şöyle de bir deyim vardır: Finler, “sauna,sisu ve Sibelius” ile tanımlanırlar.”

Yazdır

Güncelleştirilmiş 20.01.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat