Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Fin biyoekonomi heyeti Türkiye’de - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 02.02.2015

Fin biyoekonomi heyeti Türkiye’de

Çözünebilir selüloz – tekstil sanayi için sürdürülebilir ve maliyet dostu bir çözüm

Fin biyoekonomi sektöründen üst düzey bir heyet 2-5 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’yı ziyaret edecek.

Fin heyeti 3 Şubat’ta Türk kağıt, selüloz ve tekstil sanayilerinin temsilcileriyle bir araya gelerek Türkiye ile Finlandiya arasında biyoekonomi alanındaki işbirliği fırsatlarını görüşecekler. Heyetin üyeleri, Ankara’da  Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ve Ormancılık ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile bir araya gelecekler.

Fin heyeti çözünebilir selüloz adı verilen kağıt selülozundan tekstil dokusu yapmak için kullanılan çevre dostu ve maliyet etkin yepyeni bir teknolojiyi bu toplantılarda tanıtacaklar.

Her iki ülkenin uzmanları,  bu yeni teknolojinin İstanbul’da yapılacak kağıt ve selüloz sanayinin, çözünebilir selüloz ve tekstil sanayinin temsil edildiği  ortak bir seminerle sunulması olanaklarını tartışacaklar. Fin heyetinin sunumları VTT Finlandiya Teknik Araştırma Merkezi’nin Başkan Yardımcısı Prof. Johanna Buchert ve Araştırma Profesörü  Prof. Ali Harlin tarafından yapılacak.

Yeni çözünebilir selüloz yapımı  – Türk tekstil sanayi için umut vadeden yepyeni bir teknoloji

Tekstil çözünebilir selüloz adı verilen özel bir ahşap selülozdan   üretilebilir. Viskoz, rayon ve modalın hammaddesi olan çözünebilir selüloz tüm ağaç türlerinden imal edilebilir. Finlandiya’daki Stora Enso Enocell değirmeninde beyaz kayın ağacı  kullanılmaktadır.

Tekstil sanayinin hammadde pazarında ahşap esaslı çözünebilir selülozun başlıca rakipleri arasında polyester gibi pamuk ve yağ esaslı lifler  bulunmaktadır. Diğer lif tipleri ile kıyaslandığında ahşap lifler yenilenebilir ve sürdürülebilir özelliktedir.  Pamuk yetiştirilirken çok büyük miktarlarda suya ihtiyaç duyulmaktadır: 1 kg pamuk lifi üretmek için gereken su ile 26 kg’den fazla viskoz üretilmesi mümkündür. Düşük mahsul verimi nedeniyle çözünebilir selülozun normal hamura kıyasla piyasa fiyatı çok daha yüksektir. (ahşabın %30-35’i). Keresteyi  pamuğa  alternatif haline getirmesi sayesinde bu pazar gelecek vaat etmektedir.

Yazdır

Güncelleştirilmiş 02.02.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat