Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya Ticaret Odası kapılarını Türkiye pazarına açıyor - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 23.02.2015

Finlandiya Ticaret Odası kapılarını Türkiye pazarına açıyor

Finlandiya-Türkiye ticaret ilişkileri yeni bir ticaret odası ağı kurulacağına işaret ediyor. Ticarete dayalı ortaklığın temelleri bu yıl içinde atılacak.

Finlandiya’nın Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı olan Lenita Toivakka'nın Türkiye'ye yapmış olduğu ticaret teşviki ziyareti dahilinde, Finlandiya ve Türkiye’nin ticaret ilişkilerini güçlendirecek olan ticaret odasının kurulmasına karar verildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)'nin inisiyafitini aldığı ortaklık anlaşması, 05.02.2015 tarihinde Ankara'da, Ticaret Odası eşliğinde imzalandı.

Finlandiya Ticaret Odası Genel Müdürü Risto E.J. Penttilä konuyla ilgili olarak, "G20 üyesi olan Türkiye, Finlandiya için yükselen bir pazar. Ülkenin ekonomisi ve bunun bölgedeki etkileri hızla gelişmekte." dedi. 

Ticare Odası ile Finncham Ağı, iki ülke arasındaki ticaret birliğinin Finlandiya'da kurulmasından sorumlu olacak.

Penttilä, ticaret ortaklığı sayesinde Türkiye'ye ve çevresine ihracatın güçleneceğine inandığını belirtti.

Penttilä, "Ticaret Odası'nın, Finncham Ağı'na  iki ülke arasında ticaret ağlarının güçlendirrilmesini sağlamak için köprü kurması konusunda yardım edeceği mutluyum." diyerek durumla ilgili görüşlerini belirtti.

Kadınların liderliğinde ihracat?

Ticaret teşviki ziyareti dahilinde Bakan Toivakka ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Leena Linnainmaa, 5 Şubat 2015 tarihinde Ankara'da TOBB'un organize ettiği Kadın Girişimciler Kurulu'nun toplantısında konuşma yaptı.

Linnainmaa, Finlandiya'da Ticaret Odası'nda ne kadar çok kadın olduğundan ve kadın girişimcilerin ülkede ne şekilde desteklendiğinden bahsetti.

Konuyla ilgili olarak Penttilä, "Kadın liderliğindeki ticaretin Finlandiya'nın yeni ihracatı dalı olup olmayacağını zaman gösterecek." dedi.

Finlandiya-Türkiye Ticaret Tarihi

Türkiye, Finlandiya için önemli ve hızla yükselen bir pazar olup iki ülke arasındaki ticari ilişkiler 2000li yılların başından beri gün geçtikçe güçlenmektedir. 2013 yılında, Türkiye-Finlandiya arasındaki ticaretin toplam değeri 1,1 milyar euroyu bulmuştur. 2013 yılında, Türkiye'nin yaptığı ithalatın değeri yaklaşık 689 milyon eurodur. Bu rakam 2012 yılında da yaklaşık aynı seviyede olmuştur. Finlandiya'nın yaptığı ithalat ise yaklaşık 382 milyon euro olup bir önceki seneye oranla %10 değerinde bir düşüş yaşamıştır.

Türkiye'nin Finlandiya'dan ithal ettiği ürünlerin başında kağıt ve karton ürünler olup bununla birlikte çeşitli makineler, plastik ürünler, demir ve çelik bulunmaktadır. Finlandiya'nın Türkiye'den ithal ettiği ürünlerin çoğunluğunu otomobil sektörü(Toyota ve Renault da dahil olmak üzere), kıyafet ve diğer tekstil ürünleri oluşturmaktadır. Türkiye, Finler için aynı zamanda gözde bir tatil mekanı olup 2013 yılında ülkeyi ziyaret eden Fin turistin sayısı yaklaşık 220.000 olmuştur. Gün geçtikçe, Akdeniz kıyısında gayrimenkul satın alan Fin vatandaşlarının sayısı hızla artmaktadır.

Türkiye'de resmi olarak 85 Finlandiya menşeili firma bulunmaktadır. Bununla birlikte yaklaşık 300 Fin şirketinin temsilcisi bulunmaktadır. TeilaSonera, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'den hisse sahibidir. 2006 yılında, bir Fin şirketi olan Componenta, Döktaş Dökümcülük ve Sanayi A.Ş'den büyük bir hisse satın almıştır. Aynı zamanda Nokia da Türkiye pazarında önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

Türkiye'de faaliyet veren diğer büyük Fin firmaları ise; Wärtsilä, Huhtamäki, Outokumpu, Kone, Metso, UPM-Kymmene, Cargotec ve Lindström'dur. Şirketlerin çoğunluğu İstanbul'da faaliyet göstermekte olup diğer şehirlerde bulunan firmalar da mevcuttur. Buna karşın Finlandiya'da oldukça az Türk firması faaliyet göstermektedir.

Türkiye pazarının yükselme potansiyeli daha da artmakta olup aynı zamanda da Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya ile arada bir köprü niteliğinde olduğu için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olan ICT, çevre sektöründen Cleantech, ve bazı sağlık hizmetleri sektörleri gibi özel sektörler de Türkiye pazarına girme isteği içindedirler.

Enerji sektöründe de biyoenerji, ısıtma, atık idaresi  ve enerji gelişimi gibi konularda da iki ülke arası ortaklık mevcuttur. Türkiye, iç enerji üretimini arttırrmak için, iki enerji santrali kurulumu projesini de öne sürmüştür. Bunların yanısıra, Türkiye'de büyük şehirlerde karayolu ve demiryolu ulaşım bağlantılarını kuvvetlendirmek için pek çok proje bulunmaktadır.

Finlandiya-Türkiye ticari ve ekonomik ilişkilerine en büyük katkı, Team Finland, Ankara'daki Finlandiya Büyükelçiliği, İstanbul'daki Finpro Ticaret Merkezi tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda, İstanbul'da bulunan Fin-Türk Ticaret Birliği, farklı illerdeki 6 fahri konsolosluk ve Helsinki'de bulunan FinlandiyaTicaret Odası FinnCham (www.finncham.fi) ticaret ilişkilerinin gelişmesinde katkıda bulunmaktadır. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEIK) dahilinde Türkiye-Finlandiya ticaret komisyonu bulunmaktadır. (Bilgi: Dışişleri Bakanlığ
Yazdır

Güncelleştirilmiş 23.02.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat