Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya'nın eşitlik yapı taşları - ücretsiz bezelye çorbası ve karton kutulardaki bebekler - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 19.03.2015

Finlandiya'nın eşitlik yapı taşları - ücretsiz bezelye çorbası ve karton kutulardaki bebekler

Minna Canth

Bugün Finlandiya’da Eşitlik Günü olarak kutlanıyor. Eşitlik Günü, yazar ve kadın hakları savunucusu Minna Canth’ın (1844-1897) anısına bayrakların göndere çekildiği özel bir gündür. Minna Canth, Finler için eşitlik ikonu olmuştur. Doğum günü olan 19 Mart'ta anılan Canth, Finlandiya'nın en önemli kadın hakları savunucularından biridir.

Kadınların konumuna yönelik pek çok köşe yazısı ve oyunlar yazmış ve söylevler vermiştir. Canth, yalnızaca kadın hakları hakkında konuşmakla kalmamış aynı zamanda da kadın haklarını teşvik eden dernekler kurmuştur. Kadın hakları ile çalışmalarının yanı sıra yoksulları ve çalışan sınıfı destekleyici çalışmalarda da bulunmuştur.

Canth'ın düşünceleri zamanın ilerisinde olmuştur. Ondan sonra, fakir ve bağımsız Finlandiya önceliğini ailelere ve refahı yükseltmeye yöneltmiştir. Ücretsiz eğitim adına sarfedilmiş gayretler, sağlık sistemindeki gelişmeler  ve yardıma muhtaç insanlara sağlanan bakım olmasaydı Finlandiya savaş zamanından refah devleti düzeyine ulaşamazdı.

Eşitliğin yapı taşları

Doğum paketleri ve ücretsiz okul yemekleri Finlandiya'ya özgü olgulardır. Türk gazeteciler, politikacılar, akademisyenler bu iki olguyla Büyükelçi Nina Vaskulahti'nin düzenlediği öğle yemeği sayesinde tanışma fırsatı buldular. Yemekte davetliler, Finlandiya'daki okullarda servis edilen bezelye çorbası, salata ve kreplerin keyfini sürdüler. Aynı zamanda davetlilere tanıtılıp, Finlandiya'nın cinsiyet eşitliğine dayalı sosyal politikasından ve ülkenin sosyal yardım sisteminden bahsedildi.

äitiyspakkaus
Doğum paketi Finlandiya Büyükelçiliğinde tanıtıldı.

Finlandiya yıllardır, "Pelkastakaa lapset"(Save the Children) Kurumu'nun standartlarında anne olunacak en iyi ülke olarak seçilmekte. Bu bir rastlantı değil, ailelerin refah düzeyini yüksek tutmayı amaç edinmiş faal bir politikanın sonucu, dedi Vaskulahti verilen öğle yemeği sırasında.

Doğum paketleri dünya çapında ilgi gördüğü gibi Türklerin de dikkatini çekti. Paketin geniş içeriği ve gelir düzeyi gözetmeksizin her aileye veriliyor oluşu takdir edildi. Aynı zamanda, ücretsiz okul yemeklerinin eşitliğe sağladığı katkının önemi de konuşuldu. Finlandiya, dünyada ücretsiz okul yemekleri sunan ilk ülke. Ücretsiz okul yemekleri diğer ülkelerde bugün de oldukça nadir.

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 19.03.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat