Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Sibelius Türkiye’de - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 13.04.2015

Sibelius Türkiye’de

CSO Rengim Gökmen

Ulusal Fin bestecisi Jean Sibelius’un 150. doğum yılı şerefine, 2015 yılı boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde pek çok konser ve etkinlik düzenleniyor. Türkiye’de de bu bahar konser sezonunda iki önemli Sibelius konseri gerçekleşti, ilki Istanbul’da, İstanbul Senfoni Orkestrası IDSO’nun konseri, ikincisi Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın geçen haftaki konseri. Her iki konser de Şef Rengim Gökmen yönetiminde gerçekleşti.

Ankara konserinin özelliği programda Sibelius’un eserinin yanısıra, Türkiye’nin ulusal bestecisi sayılabilecek Adnan Saygun’un da eserinin seslendirilmesi oldu.

Sibelius Rengim Gökmen için özel bir yere sahip. Birkaç yıl önce verdiği bir röportajda Sibelius hakkında şunları söylüyor Rengim Bey:

“Sibelius benim için çok özel bir besteci. Onun bestelerinde çok hüzünlü bir dramatizm vardır. O puslu ve kapalı hava ile uçsuz bucaksız araziler, o buzullar gözümün önüne gelir. Sibelius'un bestelerini dinlerken hayalimde bu görüntüler canlanır. Bu manzaralar, bana hep çok az gördüğüm ve çok fazla kalmadığım Finlandiya'nın mavi göller ve karlar altındaki bembeyaz çam ormanları görüntüsünü anımsatır.

Sibelius'un senfonilerini veya Keman Konçertosu'nu dinlerken tarif edilmez bir iç ezikliği duyarsınız. Bir yandan da vakur, çok dik duran bir iç ezikliği vardır. Ama orada acı bir bakış da vardır. Kuzey müziklerinde acı duygusu daha doludur. Orta Avrupa'da müzik lirik bir hal alır. İtalya kıyılarına geldiğinizde güneşin tam ortaya çıktığını görürsünüz. Müzik bu coğrafyada, hüzün ve sevinç arasında büyük gelgitler yaşar.” (http://mavimelek.com/edebiyat_klasik_muzik.htm)

Yazdır

Güncelleştirilmiş 13.04.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat