Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Yabancı Gazeteciler Programı'na Türkiye'den Özüm Örs katılılıyor - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 31.07.2015

 Yabancı Gazeteciler Programı'na  Türkiye'den Özüm Örs katılılıyor

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'nın 1990 yılından beri genç yabancı muhabirler için düzenlediği, thisisFINLAND Yabancı Gazeteciler Programı (FCP)'na bu sene Türkiye'den Özüm Örs katılmaya hak kazandı. Programa şimdiye dek farklı ülkelerden 400 genç gazeteci katıldı.

FCP 2015, 10-28 Ağustos tarihleri arasında Helsinki'de düzenlenecek. Katılımcılar yoğun bir program dahilinde Finlandiya'nın tarihi, politikası, ekonomisi, kültürü ve diğer konular hakkında bilgilendirilecek. Program dahilinde katılımcılar, tipik bir Fin ailesinin haftasonunu nasıl geçirdiğini gözlemleme fırsatı bulacak. Aynı zamanda Fin medyasını yakından tanıyacakları gibi Hanko, Turku ve Åland gezilerli ülkenin çeşitli yerlerini de görmüş olacaklar.

Programa Türkiye'den, Dünya Gazetesi muhabiri Özüm Örs katılıyor. Özüm Ankaralı. Bilkent Üniversitesi, Siyasi Bilimler bölümünden mezun olduktan kısa bir süre sonra Tünkiye'nin önde gelen ekonomi gazetelerinden birinde çalışmaya başladı. Birkaç yıldır gazetede çalışmayı sürdürüyor. Özüm güçlü bir ekonomi bilgisi altyapısına sahip. Özüm'ün okurları da Türkiye'nin önde gelen ticaret ve ekonomi uzmanlarından oluşmakta.

Özüm, Finlandiya'ya daha önceden aşina. Kendisi, Finlandiya'daki kadın girişimciler, teknoloji ve yenilikler, Finlandiya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerle ilgili makaleler yazmış olup bu senenin başlarında, Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka ile bir röportaj yaptı. Röportajın teması, tekstil ve yenilikler üzerine olup Dünya Gazetesi'nin kapak sayfasında yer aldı.

"Fakat Finlandiya sadece ekonomiden ibaret değil." diyor Özüm. Sauna, en iyi eğitim sistemi, doğa, göller, ormanlar, basın özgürlüğü... Bunlar Özüm'ün kalbinde asıl olanlar şeyler. Özüm, Sibelius'un müziğine de çocukluğundan beri ailesi sayesinde aşina. Fin grup Rasmus da Özüm'ün uzunca bir süre favori listesinin başlarında bulunmuş.

Bir muhabir olarak Özüm yeni konulara susamış. Finlandiya deneyimini bu yüzden heyecanla beklemekte. Hakkında daha önceden bir haber yazdığı Finlandiya’nın eğitim sistemi bu konular arasında. Diğer bir konu ise Fin start-upları. Biyoenerji stratejisi de Özüm'ün ilgi alanlarından. Finlandiya'dayken VTT (Teknik Araştıma Merkezi)'ne gidebilmeyi ümit ediyor. Aynı zamanda, genç Türk asıllı milletvekili Ozan Yanar ile de tanışıp ülkeyi bir göçmenin gözüyle de görmek istiyor.

Genç yaşına rağmen, hırslı ve ileri görüşlü kişiliği ile öne çıkan muhabir Özüm Örs pek çok programa dahil oldu. FCP  programı dahilinde Fransa ve Polonya gibi ülkelere seyahat etti. Fakat Örs, Finlandiya'daki bu programı diğerlerinin üstünde tutuyor. Fin bir aile ile bir haftasonu geçirme fırsatı, önemli Fin isimler ile tanışmak onun için oldukça önemli bir anlam taşıyor.

Sosyal bir kişiliği olan Özüm Finlandiya'da yaşayacağı deneyimi ve meslektaşlarıyla tanışmayı iple çekmekte.

Yabancı Gazeteciler Programı'nın blogu şu adresten takip edilebilir: FCP Blog

Yazdır

Güncelleştirilmiş 31.07.2015


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat