Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya Cinsiyet Eşitliği Ödülünü verecek olan dünyadaki ilk ülke - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Son Gelişmeler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 
Haberler, 08.03.2017

Finlandiya Cinsiyet Eşitliği Ödülünü verecek olan dünyadaki ilk ülke

Refah düzeyi yüksek, sosyal ve ekonomik alanlarda istikrarlı olan ülkelerin genel göstergesi, kadınlara toplumun her düzeyinde tanınan eşit haklarla ölçülebilir. Kadınları karar verme ve politika alanlarına dahil etmek pek çok problemi çözer. Bağımsızlığının 100. yılı şerefine, Finlandiya cinsiyet eşitliği ödülünü 8 Mart 2017 Dünya Kadınlar Günü'nde açıklayacak olan ilk ülke olacak.

Uluslararası Cinsiyet Eşitliği Ödülü’nün amacı dünya genelinde kadınlara verilen eşit hakları geliştirmek ve desteklemektir. Ödül her yıl cinsiyet eşitliğini geliştirmek için çalışan bir kişiye verilecektir. Bu ödül düşüncesi, Finlandiya’nın kadınlara 1906 yılında tüm politik hakları tanıyan ilk ülke olmasından çıkmıştır.

Ödül Başbakanlık tarafından verilecek olup ödülün sahibi bağımsız ödül kurulu tarafından isteyen herkesin yapabileceği öneriler göz önüne alınarak seçilecektir. Öneriler 19.3.2017 tarihinden itibaren http://genderequalityprize.fi adresinden yapılabilir. Ödülün miktarı 150 000 euro değerinde olup, bu ödül verilen kişinin seçecegi bir eşitlik projesine verilecektir.

Cinsiyet eşitliği, Finlandiya’nın ana değeridir ve gurur sebebidir. Bu aynı zamanda, Finlandiya’nın Avrupa’nın bir zamanlar en fakir ülkerinden biriyken, refah düzeyi en yüksek ülkelerinden birine yükselişinin, pek çok sosyal ve ekonomik konuda zirve yapmış olmasının ana sebebidir.  Ülke sıralamalarında Finlandiya sıradaki kategorilerde 2. seçilmiştir; dünyanın en fazla cinsiyet eşitliğine sahip ülkesi(The Global Gender Gap, 2016); dünyada kız olunacak en iyi ülke(Save the Children, Girl’s Opportunity Index, 2016); annelerin refahı(Save the Children, 2016).

Cinsiyet Eşitliği Ödülü, Finlandiya’nın 100 yıldan fazladır süregelen cinsiyetler arası eşitliği sağlama çabasında attığı son adımdır. 1878 yılında kadınlar ve erkekler eşit miras haklarına sahip olmuşlardır. 1906 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. 1926 yılında ilk kadın bakan Miina Sillanpää seçimlerde boy göstermiş ve 11 yıl sonra 1937 yılında doğum yardımlarını öneren yasa yürürluğe girmiştir. Kadınların iş piyasasına girmesini destekleyen gelişmeler yasalaştırılmış, okul yemekleri(aynı zamanda sosyal eşitlik ve çocukların sağlığı için önemli) 1973 yılında Anaokulu Yasası 1973 yılında yürürlüğe girmiştir. Çocukların Ev Bakımı Desteği Yasası 1985 yılında hamilelik, doğum ve aile iznine çıkmayı onaylayarak yürürlüğe girmiştir. 1972 yılında  Cinsiyet Eşitliği Kurulu (TANE) kurulmuştur. 1987 yılında Kadınlar ve Erkekler Arası Eşitlik Kanunu yürürlüğe girmiştir. 2000 yılında Finlandiya’nın ilk Kadın cumhurbaşkanı Tarja Halonen göreve gelmiştir.

http://toolbox.finland.fi/presentations/other-presentations/international-gender-equality-prize/

https://toolbox.finland.fi/presentations/life-society/finland-society-committed-to-gender-equality/

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 20.03.2017


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat