Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Vize-ANK - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Hizmetler : Vize

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 

Vize

Vize nedir?

Vize, Schengen bölgesine giriş yapmak üzere geçerlilik süresine göre kısa bir kalış süresi için (180 gün içinde 90 gün geçmemek üzere) seyahat amaçlı verilen bir giriş belgesidir. Bir Schengen ülkesi için verilen vize, tüm Schengen ülkelerine seyahat ve bu ülkelerde konaklama hakkı verir. Schengen vizesi ülkeye direkt giriş hakkı vermez; ülkeye giriş şartları Finlandiya sınırında Finlandiya Sınır Görevlileri tarafından pasaport kontrolü yapılması suretiyle teyid edilir.

Iptal edilmis eski pasaportta bulunan Schengen vizeleri gecersizdir. Schengen vizesinin kabul edilebilmesi icin gecerli tarihli yeni pasaportta bulunmasi gerekmektedir.

Schengen Anlaşması'na taraf olan ülkeler hangileridir?

Finlandiya 25 Mart 2001 tarihinde Schengen Anlaşması'na taraf olmuştur. Anlaşmaya taraf olan AB üyesi ülkeler Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Avusturya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Polonya, Fransa, İsveç, Almanya, Slovakya, Slovenya, Finlandiya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Estonya'dır. Ayrıca AB üyesi olmayan Norveç ve İzlanda da Avrupa Birliği Konseyi ile bir işbirliği anlaşması yaparak anlaşmaya dahil olmuştur.

Kroatia, İngiltere ve İrlanda Schengen Anlaşması'na taraf değildirler.

Diğer yandan, AB'ye yeni üye olan ülkelerden Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs henüz Schengen Anlaşması'na başvuruda bulunmamışlardır.

Kimlerin Finlandiya vizesi alması gerekir?

Schengen ülkeleri, hangi ülke vatandaşlarının  vize alması gerektiğine ortak olarak karar vermişlerdir.

Schengen bölgesine girmek için vize şartları ve her bir ülke için Finlandiya tarafından istenen seyahat belgelerin listesi     ( buradan basılabilir)    

Bir Türk vatandaşının Schengen bölgesine giriş yapabilmesi için vize gereklidir. Özel pasaport, hizmet pasaportu veya diplomatik pasaport sahiplerinin durumu istisnaidir; bu pasaport sahipleri için vize gerekliliği yoktur ve 180 gün içinde 90 gün geçmemek üzere  Schengen ülkelerinde vizesiz kalabilirler. Çalışma amaçlı gidecek  kişilerin oturma iznine başvurmaları gerekir. Oturma iznine ilişkin konularda karar verme yetkisi Finlandiya Göçmenlik Servisi'ne aittir.

Yabancı uyruklu olup Türkiye’de oturum izni olmayan kişilerin Büyükelçimizden vize başvurusu yapmalari mümkün değildir.

Bir Schengen ülkesi tarafından verilmiş geçerli bir vize ya da oturma iznine sahip kişilerin Schengen bölgesinde seyahat edebilmek için vizeye ihtiyaçları yoktur. Bu vize ile 180 gün içinde 90 gün geçmemek üzere  diğer Schengen ülkelerinde kalabilirler. Schengen Anlaşması yürürlüğe girmeden önce verilmiş olan ulusal oturma izinleri, kişiye diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermez.

En fazla ne kadar süreli vize başvurusu yapılabilir?

Vize, planlanmış bir seyahat için verilir. Vize başvurusunda, başvuran kişi vizesinin geçerli olmasını istediği süreyi ve kaç adet seyahat planladığını belirtmelidir. Seyahatin süresi, seyahatin amacı ve şartlarına uygun olmalıdır. Kişiye bir, iki ya da birkaç giriş hakkı veren farklı vize çeşitleri vardır.  Uzun süreli çok girişli vizeler kişiye tüm Schengen bölgesinde 180 gün içinde 90 gün geçmemek üzere  seyahat etme hakkı verir. Bu süre dolduğunda, kişi ülkeden çıkış yapmalıdır.

Vize çeşitleri nelerdir?

Tek girişli vize kişiye, 180 gün içinde 90 gün geçmemek üzere  ülkede tek kalış hakkı veren tek bir seyahat için verilen vizedir.

Çift girişli vize, Schengen bölgesinde 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde geçerliliği olan ve kişiye Schengen bölgesine iki kez giriş yapma hakkı veren vizedir.

Çok girişli vize, kişiye Schengen bölgesine birkaç giriş yapma hakkı veren vizedir. Bölgede toplam kalınan süre, vize etiketinde belirtilen gün sayısını aşmamalıdır ve 180 gün içinde 90 günden fazla olmamalıdır.  Bu altı aylık süre, Schengen bölgesine ilk giriş yapılan tarihte başlar.

Transit vize, vatandaşlarına vize uygulaması olan bir ülke vatandaşının Schengen Anlaşması'na taraf olmayan bir ülkeye Schengen bölgesi üzerinden transit geçiş yapması için verilir. Kişinin, varacağı ülkeye giriş vizesine sahip olması ya da o ülkeye giriş vizesi istenmeyen bir ülkenin vatandaşı olması gerekir.

Türk vatandaşlarının Finlandiya üzerinden transit bölgesini terk etmemek kaydiyle Finlandiya transit vizeyi uygulamamaktadır.

Gereken belgeler nelerdir?

Planlanan seyahatin amacını, koşullarını ve süresini kanıtlamak amacını taşıyan vize başvurusu için çeşitli belgeler istenir. Schengen Anlaşması'nda belirtilen düzenlemelere ilaveten, bu belgeler, Anlaşma'ya ilişkin konularda yürütülen yerel işbirliği kapsamında kararlaştırılır, dolayısıyla ülkeye göre farklılık gösterir. İstenen ek belgeler şunları içerebilir; bilet rezervasyonları, uçuş programına ilişkin belgeler, hangi araçla seyahat edileceği, dönüş yolculuğu, masrafların karşılanacağı kaynaklar, başvuru sahibinin kabul edildiği işyeri ya da eğitim kurumuyla ilgili belgeler.

Başvuran kişiden gerekli görülen durumlarda ek belgeler de talep edilebilir. Eksik belge sunulması verilecek kararı olumsuz yönde etkileyebilir. Tüm belgelerin asılları ya da noter onaylı örnekleri sunulmalıdır. Faks aracılığı ile iletilen belgeler kabul edilmez.

Schengen vizesi başvurusu için; bir vize formunun dikkatle doldurularak imzalanması, bir fotoğraf ile istenen belgelerin asıllarının eklenmesi gerekmektedir. Orijinali olmayan evraklar dikkate alınmayıcaktır. Gereken belgelerin tamamı sunulmadan başvurunuz kabul edilmeyecektir ve başvuru süreci başlamaz.

Başvuru sahipleri ONLINE Başvuru formunu kullanmalıdır. Vize başvuru formunu doldurmak için: p://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/Online_Application_Form.html

Aşadakı formu kullanmak isteniyorsa Vize Merkezlerinde online başvuru formunu doldurma hizmetleri alabilirsiniz.:

pdfSchengen Visa EC 109 2010 (English pdf)

pdfVize formunun Türkçe tercümesidir, doldurulmaz

 AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ

Yasal olarak Finlandiya’da ikamet eden aile ve arkadaşlarini ziyaret eden başvuru sahipleri

http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/pdf/VISIT_FAMILY_OR_FRIENDS_211015.pdf

  TURİST VİZESİ

Finlandiya’yı görmek, eğlence ve gezi amaciyla ziyaret eden başvuru sahipleri

http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/pdf/TOURISM_211015.pdf

 İŞ GEZİSİ:

Resmi ve iş gezisi için (toplantılar, konferanslar, eğitimler, ticaret fuarları, vb.) Finlandiya’yı ziyaret eden başvuru sahipleri

Eğer Finlandiya’ya çalışmak için gidiyorsanız, çalışma izni edinmeniz gereklidir. Bu durumda Finlandiya Göçmenlik Hizmetleri’ninwebsitesini ziyaret ediniz:

http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/pdf/BUSINESS_211015.pdf

EGITIM, KULTUREL VE SPORTIF FAALIYET:

Finlandiya’ya öğrenim, kültür ve spor amacıyla seyahat eden başvuru sahipleri

Eğer öğreniminiz 90 günden daha uzun sürecek ise, oturma izni almanız gerektiğini lütfen göz önünde bulundurun. Daha fazla bilgi için Oturma İzinleri ve Finlandiya Göçmen İdaresiwebsayfasını ziyaret ediniz

http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/pdf/CULTURAL_211015.pdf

 Erkek başvuru sahiplerinin vize almaya hak kazanmadan önce  mecburi askerlik hizmetlerini tamamlamış olmaları gerekir mi?

Schengen vizesi alabilmek için askerlik hizmetini tamamlamış olmak gerekmez.

Davet mektubunda hangi bilgiler yer almalıdır?

Davet formu  ( buradan basılabilir)

İsterseniz, davet eden ve davet edilen kişilerin kişisel ve iletişim bilgileri ile aile veya arkadaşlık bağının derecesini ve Finlandiya'ya planlanan seyahatin süresini ve amacını içerecek şekilde davet eden kişi mektubunuzu yazabilirsiniz. Davet mektubunun geçerliliği üç aydır. Ancak davet mektubu vize almaya hak kazanılacağını garantilemez.

Davetiyenin Polis veya Yerel Kayıt Bürosu tarafından onaylanmış olması gerekir mi?

Davet mektubunun Polis veya Yerel Kayıt Bürosu tarafından onaylanması gerekmez.

Davetiye, davet eden kişiye herhangi bir yükümlülük getirir mi?

Davet mektubu hukuki bir belge değildir ve davet eden kişi açısından herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Davet mektubunun amacı planlanan seyahatin amacını ve gidilecek yeri belirtmektir. Örneğin, başvuru sahibinin nerede konaklayacağını belirtir. Başvuru sahibinin davet yazısı olmaması halinde, otel rezervasyonunun konfirmesini veya seyahatin amacını belirten başka bir belge sunması gerekir.

Davetiye e-posta veya faks ile gönderilebilir mi?

Davet mektubunun aslı başvuru sahibinin kendisine ya da doğrudan Büyükelçiliğe, yollanmalıdır.  Davetiyeler tanınabilir bir e-posta adresinden gönderilmelidir. Faks veya tanınmamış olan (hotmail, gmail gibi) e-posta aracılığı ile ileti olarak gönderilen davet yazıları kabul edilmez.

Davet eden kişinin başvuruyla ya da vize reddinin sebebiyle ilgili bilgilere ulaşma hakkı var mıdır?

Vize başvurusuyla ilgili yalnızca başvuru sahibi taraf kabul edilir. Örneğin, genel anlayışa göre, davet sahibi veya başvuru sahibinin eşi vize başvurusuna taraf olarak kabul edilmez. Başvuru sahibi kendini temsil etmek üzere davet sahibini ya da bir başka kişiyi yazılı olarak yetkilendirebilir; bu durumda yetkilendirilen kişi, başvuru sahibiyle aynı şekilde vizeyle ilgili kararın nedenine ilişkin bilgiye ulaşabilir. Kararın belirtildiği vize kaydı halka açık bir belge değildir.

Başvuru sahibinin vize başvurusunda belgelemesi istenen gelir durumu ne kadar olmalıdır?

Başvuran kişiden belgelenmesi istenen, kendi ülkesinde yaşamını sürdürmeye yetecek kadar geliri olduğudur. Bu gelir düzeyi, her yıl Türk Hükümeti tarafından açıklanan gelir düzeyi oranlarına göre değerlendirilir. Ayrıca ilgili kişilerin, seyahatin süresi ve amacına göre ve kalınacak yerdeki geçim masraflarına göre seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar mali kaynağının olması gerekir. Yabancı uyrukluların günlük harcama için 35 euro ayırmaları gerekir. Aynı zamanda ücretsiz konaklama imkanı veya konaklama ücretinin önceden ödenmiş olması, ya da planlanan konaklama ve seyahat harcamaları için yeterli mali kaynağa sahip olunması gerekir.

Başvuru sahibinin mali kaynaklarının yeterli olmaması halinde, davet eden kişinin/kuruluşun seyahat masraflarını karşılayacağını beyan etmesi yeterli midir?

Yabancı uyruklu şahsın, gittiği destinasyonda masraflarını karşılamaya yetecek mali kaynağa sahip olup olmadığına sınır kontrol yetkilileri tarafından her kişi için ayrı ayrı karar verilir. Başvuru sahibi bu mali varlığını ve kaynaklarını , başvurusuna eklediği belgelerle ispatlayabilmelidir; davet eden kişinin, seyahat masraflarını üstleneceğini belirtmesi yeterli değildir.

Vize başvurusunda bulunurken uçak biletinin satın alınmış olması gerekir mi?

Yalnızca turistik başvuruya uçuş rezervasyonunun eklenmesi tavsiye edilir,  uçak biletinin alınmış olması gerekmez. Vize verilmesi halinde, vize tarihleri uçuş rezervasyonuna göre belirlenir.

Vize başvurusunda bulunurken seyahat sigortası yaptırılmış olması gerekir mi?

Orjinal sigorta poliçesi teslim sırasında sunulmalı; başvuru sahibi başvuru için bir kopya sunabilir (Elçilik süreç sonlandıktan sonra belgeleri iade etmez). Seyahat sigortası, vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen bölgesindeki ihtiyaçları kapsayacak şekilde olmalıdır. Kişinin ani hastalığı veya kaza geçirmesi durumunda 30.000 Euro'ya kadar tüm hastane masraflarını ve hayatını kaybetmesi halinde ülkesine gönderilmesi için gerekli masrafları kapsamalıdır.

Seyahat sağlik sigortasi herhangi bir sigorta şirketinden satın alınmış olabilir.

Çoklu giriş vizesi için başvuru sahibi, ilk yolculuğu kapsayan sigorta poliçesi sunabillir. Başvuru sahibi vize başvurusunu imzalayarak daha sonraki seyahatlar için sigorta poliçesinin satın alımını üstlenir.

Davet eden kişi başvuru sahibine Finlandiya'da sigorta yaptırabilir mi?

Finlandiya'dan Schengen hükümlerine uygun bir seyahat sigortası yaptırılamaz.

Başvuru evrakları nereye teslim edilmeli?

Başvurular Ankara, İstanbul ve Antalya'da bulunan  Vize Merkezlerine şahsen yapılmalıdır.  Randevular Vize Merkezlerinden reserve edilmelidir. Başvuru elektronik olarak tamamlanmalıdır ve başvuru sahibi Turkiye'de istediği adrese pasaportunun yollanmasını talep edebilir.

Başvuru süreci ve kararın verilmesi elçilik tarafından yapılacaktır.

Vize merkezlerinde ekstra ücret karşılığında fotograf ve fotokopi hizmetleri alabilirsiniz.

Başvurular Pazartesi den Cuma ya kadar saat 08:30 – 12:00  ve 13:00 – 15:00 arası yapılabilir. Pasaportlar 13:00 – 16:00 arasında teslim edilmektedir. +90 (212) 373 58 12 servis numarası, Pazartesi – Cuma saat 08:30 -12:00 ve 13:00- 16:00 arası vize ile ilgili sorulara cevap verecektir. Vize Başvuru merkezleri resmi tatil günleri kapalıdır.

E-posta yoluyla da iletişim kurabilirsiniz: info.fitr@vfshelpline.com

Vize Merkezleri aşağıda belirtilen adreslerde bulunmaktadır.

  • Kavaklıdere Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 154 Posta Kod: 06680 Çankaya, Ankara
  • Cumhuriyet Caddesi, no 193, Posta Kod: 34380 Harbiye, Şişli, İstanbul

Başvuru için randevu almak gerekir mi?

Başvuru yapılabilmesi için başvuru sahibi Vize Merkezi web sayfası http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/ ziyaret etmeli ya da +90 (212) 373 58 12 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu almalıdır. İşlem ve başvuru ücretleri ile ilgili bilgiyede aynı zamanda buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru yapacak kişi, parmakizi vermek için şahsen gelmelidir. Başvuru sahipleri online Başvuru formunu kullanmalıdır. Vize başvuru formunu doldurmak için:

http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/Online_Application_Form.html

Başvuru evrakları kargo ile gönderilebilir mi?

Vize başvurusu kargo ile gönderilemez, elden teslim edilmelidir. Vize yetkilisi tarafından seyahatin amacını açıklığa kavuşturmak için başvuru sahibinden bilgi alınması gerekebilir.

Başvuru ücreti ne kadar?

Vize başvuru süreci ancak vize ücreti ödendikten sonra başlar. Lütfen hizmet ücretleri listesinden güncellenmiş ücretler listesine bakınız.

http://www.finland.org.tr/public/default.aspx?nodeid=46577&contentlan=21&culture=tr-TR

Başvuru ücreti nereye ödenmelidir?

Vize ücreti, Vize Merkezi'nde ödenir. Vize başvurusunun kabul edilmesi vize için olumlu karar verileceğini garanti etmez. Vizenin reddi halinde işlem ücreti iade edilmeyecektir.

Başvuru süreci ne kadar zaman alır?

Vize başvurusu önceden eksiksiz hazırlanmış olmalıdır. Bir vize başvurusunun işlemleri 15 gün zaman alır, ancak bu sürece elçiliğin kapalı olduğu Finlandiya ve Türkiye resmi tatiller dahil değildir. Ancak bazı istisnai durumlarda 60 gün de sürebilir. Başvurular teslim sırasına göre işleme konur ve işlemler sonuçlanmadan hiçbir şekilde bilgi verilmez. Kişisel işleminizin hızlandırmasını konusundaki taleplerinizi ve önceden alınmiş uçak rezervasyonları gibi durumlar göz önünde bulundurulmaz.

Başvuru sahibine telefonda veya e-posta aracılığıyla sonuçla ilgili bilgi verilir mi?

Elektronik İletişimde Mahremiyetin Korunmasına İlişkin Yasa gereğince (516/2004), başvurulara ilişkin bilgiler ne yazık ki telefon ya da e-posta aracılığı ile verilememektedir.

Vize başvurunuzun yaptıktan sonra başvurunuzun durumunu internet site üzerinden veya çağrı merkezini arayarak +902123735812 öğrenebilirsiniz.

Başvuru sahibine pasaportu kargo ile gönderilebilir mi?

Başvuru esnasında kurye hizmetini aldıysanız, pasaportunuz adresinize teslim edilecektir.

Başvuru sahibinden başkası pasaportu teslim alabilir mi, yoksa mutlaka başvuru sahibinin mi teslim alması gerekir?

Alıcının kendisi olması şart değildir, gereken prosedürü çağrı merkezini arayarak +902123735812 öğrenebilirsiniz

Red kararı başvuru sahibine ne şekilde bildirilir?

Yabancılar Kanunu Bölüm 32:2'ye göre, red kararının nedenleri  standart  formda bir talep üzerine başvuru sahibine bildirilir. İşlemlerin mümkün olduğunca şeffaf yürütülmesi açısından, Dışişleri Bakanlığı, misyonların red cevabı alan tüm başvuru sahiplerine red kararının nedenlerini bildirmesini (veya Kanunun 32:2. Bölümünün bu nedenleri kapsamadığını bildirmesini) tavsiye etmiştir. İstisnai durumlarda (Yabancılar Kanunu Bölüm 32.2 ' ye göre) red nedeni açıklanmayabilir. Bundan dolayı Yabancılar Kanunu'nda belirtildiği gibi bir talep gelmesi gerekmemektedir.

Vizenin reddi halinde, Misyonlar ilgili tarafı bilgilendirmek amacıyla Dışişleri Bakanlığı'nın standart formunu kullanırlar. Formda, başvurunun reddine sebep olabilecek nedenler sıralanmıştır. Buna ek olarak başka bir bildirimde bulunulmaz.Bu formdaki maddeler vizeye hak kazanılmasını engel teşkil eden durumları ve vize için yerine getirilmeyen şartları kapsayan durumları içerir.  Diğer bazı Schengen ülkeleri de red cevabının nedenlerini bildirmek için benzer bir prosedür uygulamaktadırlar.

Başvurunun reddinden ne kadar süre sonra yeni bir başvuru yapılabilir?

Başvuru sahibi istediği zaman yeni vize başvurusunda bulunabilir; başvuru sayısında ya da başvuru yapılabilecek sürede herhangi bir kısıtlama yoktur. Geçen zaman ve şartlarda meydana gelebilecek değişikliklerin bir sonraki karar üzerinde etkileri olabilir, bu nedenle başvuru sahibinin yeni başvurusunu destekleyecek ek belgeleri sunması istenecektir.

Başvurunun reddi halinde, başvuru sahibi, ek belgeler sunarak başvurunun yeniden değerlendirilmesini talep edebilir mi?

Sonuçlanmış olan vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi söz konusu değildir.

AB vatandaşıyla evli kişiler için gerekli başvuru evrakları nelerdir?

AB Türkiye Delegasyonu’nun hazırladığı vize için gereken belgelerin listesi

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 04.05.2018


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat