Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Kunniakonsulaatit - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Fahri Konsolosları

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 

Fahri Konsolosluklar

Fahri konsolosluklar, yurtdışındaki Fin diplomatik temsilciliğinin geleneksel bir parçasını oluşturmaktadır. Finlandiya fahri konsoloslukları Finlandiya Dışişleri Bakanlığınin önemli bir bölümüdür. Fahri konsoloslar, herhangi bir ödeme almaksızın yarı zamanlı çalışan özel kişilerdir.

Bir fahri konsolos, belirli bir coğrafi alan kapsamında, sürekli Finlandiya’da ikamet eden ama geçici olarak yurtdışında bulunan Fin vatandaşlarına ve yabacılara danışmanlık ve rehberlik hizmeti verir, yerel yetkililerle temaslarında onlara yardımcı olur. Belirli türdeki noter belgeleri fahri konsolos aracılığıyla elde edilebilir. Fahri konsoloslar pasaport başvurularını kabul etmedikleri gibi vize ve oturum izinleri konularıyla ilgilenmezler. Fahri konsoloslar adli davalarda avukat veya hukuk danışmanı olarak hizmet edemezler.

Diplomatik misyonlarla birlikte, bir fahri konsolos Finlandiya ve söz konusu ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri tanıtma ve yurtdışında Finlandiya'nın imajının güçlendirilmesinde rol alır. Bir fahri konsolos Fin şirketlerine, örneğin, yerel ticaret kültürü hakkında bilgi vermek ve işbirliği yapmak üzere ortaklar bulmak için yardımcı olabilir.

Finlandiya'nın Türkiye'deki Fahri Konsolosları

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 21.03.2013


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat