Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Finlandiya’ya giriş - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Hizmetler

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 

Finlandiya’ya giriş

Türk vatandaşlarının Finlandiya’ya giriş yapabilmeleri için Schengen vizesine sahip olmaları gerekir (üç aydan daha kısa süreli kalışlar için). Finlandiya’da kalmak için iki tip izin söz konusudur : Kısa süreli ziyaretler (en fazla üç ay) için Schengen vizesi ve üç aydan daha uzun sürecek ziyaretler için Oturma izni (çalışma, eğitim, aile birleşimi).

Schengen Vizesi Başvurusu

Finlandiya Büyükelçiliği sizlere daha iyi hizmet vermek için Ankara ve İstanbul vize başvuru alımlarında VFS Global Private Ltd yi yetkili kılmıştır.  Başvurular Ankara ve İstanbul'da bulunan  Vize Merkezlerine şahsen yapılmalıdır.  Randevular Vize Merkezlerinden reserve edilmelidir. Başvuru elektronik olarak tamamlanmalıdır.  Hazır olan  pasaport/vize Vize Merkezlerinden teslim alınabilir veya başvuru sahibi Turkiye'de istediği adrese pasaportunun yollanmasını talep edebilir. Başvuru süreci ve kararların verilmesi Elçilikte yapılacaktır.

VFS Global her başvuru için hizmet bedeli almaktadır ( vize bedeli hariç). Vize başvurusu ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/

Başvuru yapılabilmesi için başvuru sahibi Vize Merkezi web sayfası http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/ ziyaret etmeli ya da +90 (212) 373 58 12 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu almalıdır. İşlem ve başvuru ücretleri ile ilgili bilgiyede aynı zamanda buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru yapacak kişi, parmakizi vermek için şahsen gelmelidir. Genellikle Başvuru sahipleri online Başvuru formunu kullanmalıdır. http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/Online_Application_Form.html

Vize merkezlerinde ekstra ücret karşılığında fotograf ve fotokopi hizmetleri alabilirsiniz.

Başvurular Pazartesi den Cuma ya kadar saat 08:30 – 12:00  ve 13:00 – 15:00 arası yapılabilir. Pasaportlar 13:00 – 16:00 arasında teslim edilmektedir. +90 (212) 373 58 12 servis numarası, Pazartesi – Cuma saat 08:30 -12:00 ve 13:00- 16:00 arası vize ile ilgili sorulara cevap verecektir. Vize Başvuru merkezleri resmi tatil günleri kapalıdır.

Vize Merkezleri aşağıda belirtilen adreslerde bulunmaktadır.

  • Kavaklıdere Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 154 Posta Kod: 06680 Çankaya, Ankara
  • Cumhuriyet Caddesi, no 193, Posta Kod: 34380 Harbiye, Şişli, İstanbul

Finlandiya'ya yapılacak seyhat için gerekli olan Schengen vize başvuru formu bu web sayfasında mevcuttur. Lütfen aşağıda ki link i takip ediniz. Başvuru formu doldurulmuş ve imzalanmış olmalı ve başvuru sahibi beraberinde bir adet pasaport için uygun  fotograf  bulundurmalıdır. Vize başvuru süreci ancak vize ücreti ödendikten sonra başlar. Vize ücreti, Vize Merkezi'nde nakit ile ödenebilir.

Çıktısı alınan başvuru formu ile pasaport ve talep edilen belgeler  Finlandiya Vize Merkezine  ibraz edilmelidir.

Büyükelçiliğe e-mail  ya da fax ile yollanan başvuru formları işleme alınmayacaktır. Vize başvurusu önceden düzgün şekilde hazırlanmalıdır. Başvuru sonuçlanma süresi genellikle 15 gündür ama istisnai durumlarda bir kaç hafta sürebilir. Başvurular geliş sıralarına göre işleme alınır ve bu süreçte başvuru ile ilgili herhangi bir bilgi verilmez.

VIS ( Schengen Vize Bilgi Sistemi ) sistemi Türkiye'de bulunan Schengen ülkeleri büyükelçiliklerinde 25.09.2014 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten itibaren vizeye başvuru yapacak kişilerin parmak izi vermek için Vize Merkezi'e gitmeleri gerekmektedir.

Daha fazla bilgiye; Avrupa Dış İlişkiler Servisi web sayfasından ulaşılabilir: http://www.avrupa.info.tr/tr/bilgi-kaynaklari/haber-arsivi/news-single-view/article/schengen-vize-bilgi-sistemi-tuerkiyede-devreye-giriyor.html

Oturma İznine nasıl başvurulur

Finlandiya Büyükelçiliği sizlere daha iyi hizmet vermek için oturma izni başvuru alımlarında VFS Global Private Ltd yi yetkili kılmıştır. 1 Aralık itibari ile Finlandiya için oturma izni başvuruları, Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezine yapılacaktır.

Türkiyede ilk oturma izinleri icin Finlandiya'ya gelmeden önce Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  veya yasal oturma hakkina sahip olduklari baska bir ülkedeki Fin diplomatik misyonuna basvurmalari gerekir. Finlandiya ya vardiginda oturma izni kartinin yanlarinda olmasi gerektiginden, basvuru sahipleri basvurularinin sonucunu yurtdisinda beklemelidirler

Başvuru yapılabilmesi için başvuru sahibi  Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  web sayfası  http://residencepermits.finland.fi/turkey  ziyaret etmeli veya +90 (212) 373 58 23 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu almalıdır. İşlem ve başvuru ücretleri ile ilgili bilgiyede aynı zamanda buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru yapacak kişi, parmakizi vermek için şahsen gelmelidir.

Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  Kabil caddesi no 67, 06460 Çankaya adresindedir.

Başvurular Pazartesi den Cuma ya kadar saat 08:30 – 12:00  ve 13:00 – 15:00 arası yapılabilir. Oturum kararlar 13:00 – 16:00 arasında teslim edilmektedir. +90 (212) 373 58 23 servis numarası, Pazartesi – Cuma saat 08:30 -12:00 ve 13:00- 16:00 arası oturum izni ile ilgili sorulara cevap verecektir. Oturma izni Başvuru merkezi resmi tatil günleri kapalıdır.

E-posta info.firptr@vfshelpline.com

Oturma izni islemleri icin ücret alinmaktadir. Online basvurularda hem internetten hem de evraklarin  Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezine teslim edildiginde oturma izni başvuru ücreti,  Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi'nde nakit  ile ödenebilir. Bu ücret islem icin alindigindan , basvurunun olumsuz sonuclanmasi ya da geri cekilmesi durumunda dahi iade edilmez.

Oturma izni Başvuru merkezinde ekstra ücret karşılığında SMS,  fotograf ve fotokopi hizmetleri alabilirsiniz.

Yazdır

Bu doküman

Güncelleştirilmiş 01.03.2018


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat