Doğrudan içerik
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı

Oturma ve çalisanın oturma izni - Finlandiya büyükelçiliği, Ankara : Hizmetler : Oturma ve çalışma izinleri

FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ, Ankara

Tel. +90-312-457 44 00
E-mail: sanomat.ank@formin.fi
Türkçe | Suomi | English | Svenska |  | 
Normal yazı karakteriDaha büyük yazı karakteri
 

Oturma izni

Oturma izinleri, Finlandiya'da üç aydan daha fazla kalmak isteyen AB VATANDAŞLARI VE BENZER HAKLARA SAHİP VATANDAŞLAR DIŞINDAKİ yabancılara verilir. Üç aydan daha az bir süre kalınacak, fakat çalışılacaksa, yine oturma izni alınması gerekmektedir. Oturma izni bulunan kişi, bu süre zarfında Finlandiya içinde yaşayabilir ve serbestçe dolaşabilir; çıkış ve tekrar giriş yapabilir. Oturma iznine başvurduğunuz taktirde ayrıyetten vize başvurusu yapmanıza gerek yoktur.

Oturma izinleri başlıca şu sebeplerden ötürü verilir: Finlandiya vatandaşları veya Finlandiya'da sürekli olarak oturan yabancı uyruklularla aile bağları bulunması; Finlandiya kökenli olmaları ve Finlandiya'da öğrenim görmeleri veya çalışmaları.

OTURMA İZNİNE NASIL BAŞVURULUR

Finlandiya Büyükelçiliği sizlere daha iyi hizmet vermek için oturma izni başvuru alımlarında VFS Global Private Ltd yi yetkili kılmıştır. 1 Aralık itibari ile Finlandiya için oturma izni başvuruları, Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezine yapılacaktır.

Türkiyede ilk oturma izinleri icin Finlandiya'ya gelmeden önce Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  veya yasal oturma hakkina sahip olduklari baska bir ülkedeki Fin diplomatik misyonuna basvurmalari gerekir. Finlandiya ya vardiginda oturma izni kartinin yanlarinda olmasi gerektiginden, basvuru sahipleri basvurularinin sonucunu yurtdisinda beklemelidirler

Başvuru yapılabilmesi için başvuru sahibi  Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  web sayfası  http://residencepermits.finland.fi/turkey  ziyaret etmeli veya +90 (212) 373 58 23 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu almalıdır. İşlem ve başvuru ücretleri ile ilgili bilgiyede aynı zamanda buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru yapacak kişi, parmakizi vermek için şahsen gelmelidir.

Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  Kabil caddesi no 67, 06460 Çankaya adresindedir.

Başvurular Pazartesi den Cuma ya kadar saat 08:30 – 12:00  ve 13:00 – 15:00 arası yapılabilir. Oturum kararlar 13:00 – 16:00 arasında teslim edilmektedir. +90 (212) 373 58 23 servis numarası, Pazartesi – Cuma saat 08:30 -12:00 ve 13:00- 16:00 arası oturum izni ile ilgili sorulara cevap verecektir. Oturma izni Başvuru merkezi resmi tatil günleri kapalıdır.

E-posta info.firptr@vfshelpline.com

Oturma izni islemleri icin ücret alinmaktadir. Online basvurularda hem internetten hem de evraklarin  Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezine teslim edildiginde oturma izni başvuru ücreti,  Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi'nde nakit, banka kartı ya da kredi kartı ile ödenebilir. Bu ücret islem icin alindigindan , basvurunun olumsuz sonuclanmasi ya da geri cekilmesi durumunda dahi iade edilmez.

Oturma izni Başvuru merkezinde ekstra ücret karşılığında SMS,  fotograf ve fotokopi hizmetleri alabilirsiniz.

Başvurularda formların eksiksiz doldurulup, hazır olarak getirilmesini önemle rica ederiz. Başvuru sahipleri online olarak https://enterfinland.fi/eServices web adresinde başvuru formunu önceden de doldurabilir. Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezi  oturum başvurularını kabul eder, ancak değerlendirme yapmaz, kararın verilmesi Finlandiya Göçmenlik Servis (www.migri.fi)  tarafından yapılacaktır.

Bütün başvurular mümkün olduğunca en kısa sürede mevcut olan olanaklar içerisinde sonuçlanır. Çok yoğun olan başvurular yüzünden, Finlandiya Göçmenlik Servisi kişisel işleminizin hızlandırmasını konusundaki talepleri ve önceden alınmiş uçak rezervasyonları gibi durumlar göz önünde bulundurulmaz. Başvuru sahiplerinin, uçak bileti, konaklama vb. ödemelerini yapmadan önce iznin verildiğini ve oturma kartının teyid etmeleri gerekmektedir.

OTURMA İZNİNİN UZATILMASI

Oturma iznini uzatma başvurusu Finlandiya’da başvuru sahibinin yaşadığı yerdeki polise yapılır ve başvuruya ilişkin kararı yine polis verir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Oturum izinlerinin işlem zamanıyla ilgili bilgiye Finlandiya Göçmenlik Servisinde  (www.migri.fi)  bulabilirsiniz.

Oturma izinleriyle ilgili genel bilgi, Finlandiya Göçmenlik Servisi, yerel polis ve yurtdışındaki Fin diplomatik misyonlarından alınabilir.

AİLE BİRLEŞİMİ

Aile bağları dolayısıyla oturma iznine başvuruyorsanız:

- online başvuru  https://enterfinland.fi/eServices

Başvuru Formları (OLE_PH1, OLE_PH2)  Finnish Immigration Service - Forms  adresinden de çıktısının alınması mümkündür.

Formun nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar ve verilmesi gereken diğer belgelerin listesi Başvuru formunda mevcuttur

Başvuru işlemleri için ek belgelerin İngilizce çevirileri gerekmektedir.

YÜKSEK ÖĞRENİM

Yüksek öğrenim dolayısıyla oturma iznine başvuruyorsanız:

- online başvuru  https://enterfinland.fi/eServices

- Başvuru Formu (OLE_OPI)  Finnish Immigration Service - Forms  adresinden de çıktısının alınması mümkündür.

Formun nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar ve verilmesi gereken diğer belgelerin listesi Başvuru formunda mevcuttur

Başvuru işlemleri için ek belgelerin İngilizce çevirileri gerekmektedir.

OTURMA İZNİNİN UZATILMASI

Oturma iznini uzatma başvurusu Finlandiya’da başvuru sahibinin yaşadığı yerdeki polise yapılır ve başvuruya ilişkin kararı yine polis verir.

Oturma izninin uzatılabilmesi için, öğrencinin halen bir eğitim kurumuna kayıtlı olması, tam zamanlı öğrenim görüyor olması ve sözkonusu eğitim kurumu tarafından istenen çalışma koşullarını yerine getirmiş olması gerekir. Yapılması gereken çalışmadan çok daha azı yerine getirilmiş ise, uzatma talebi reddedilebilir.

AB/AEA VATANDAŞLARI HARİÇ

Finlandiya Eğitim Kurumları yabancı uyruklu öğrencilere açıktır. Yabancı bir öğrencinin, Finlandiya’da göreceği öğrenimin süresi 3 aydan fazla ise, oturum izni alması gerekmektedir. Oturma izinleri ile ilgili bilgilere, formlara ve basvuru ücretlerine www.migri.fi den ulasabilirsiniz

Finlandiya’da kalınacak süre üç aydan az ise, oturum iznine gerek yoktur. Ancak, yabancı uyruklu öğrenci, vize istenen bir ülkenin vatandaşı ise, yine vizeye ihtiyacı olacaktır. Vizelerle ve vize koşullarıyla ilgili daha fazla bilgiye Finlandiya’nın yurtdışındaki diplomatik misyonlarından ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’nın formin.finland.fi internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bilgi yazısı, Finlandiya’da öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için hangi durumlarda oturum izni gerektiği ve oturma izinlerinin ne zaman verildiği konusunda genel bilgi içermektedir. Bu yazıdaki bilgiler, 1 Mayıs 2004’te yürürlüğe girmiş olan Yabancılar Kanunu’na dayanmaktadır.

Bu yazıda verilen bilgiler AB üyesi ülkeler, İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşları için geçerli değildir.

OTURMA İZNİNİN KOŞULLARI

Öğrencilere, Finlandiya seyahatlerinin asıl amacı Finlandiya’nın eğitim kurumlarından birinde öğrenim görmek olması halinde geçiçi oturma izni verilmektedir. Oturma izni alabilmek için, öğrencinin, konaklamasına ve eğitimine yetecek finansal kaynağa sahip olduğunu belgeleyebilmesi gerekir.

 Oturma izni aşağıdaki özellikleri taşıyan başvurular için verilebilir:

 ·         Başvuru sahibinin bir Finlandiya üniversitesi veya mesleki eğitim kurumu tarafından öğrenci olarak kabul edilmiş olması durumunda,

·         Başka bir eğitim kurumunun bir derece programında veya bir mesleki eğitim programında öğrenim görmek için,

·         Üniversite seviyesinde Fince ya da İsveççe öğrenimi görmek için,

·         Öğrencinin bir Finlandiya eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olması ve Fin dili ve kültürünü önceden öğrenmek istemesi nedeniyle kısa süreli dil kursları için,

·         En fazla bir yıl süreyle bir Finlandiya üniversitesinde veya başka bir yükseköğretim kurumunda, politeknik, mesleki eğitim ya da lise sonrası eğitim veren kurumların birinde öğrenimlerini yurtdışında bir eğitim kurumunda takviye etmek isteyen değişim öğrencileri için,

·         Onaylanmış bir değişim programına katılmış olan değişim öğrencileri için oturma izni verilebilir. Onaylanmış öğrenci değişimi ve eğitim programları şunlardır: AFS Intercultural Programs, Asse International, EF High School Year, Comenius, FIMSIC, ICYE, I.V.S.A., Lions, Rotary International, STS High School Foundation, Youth for Understanding ve 4H. Başvuru sahipleri belirtilen programlarla ilgili daha fazla bilgiyi kendi eğitim kurumlarından ya da Finlandiya’daki eğitim kurumlarından alabilirler.

 GİRİŞ SINAVLARINA KATILMAK İÇİN

Öğrencinin, bir eğitim kurumuna kabul edilebilmek için öncelikle giriş sınavlarına katılması istenebilir. Giriş sınavlarına katılabilmek için oturma iznine gerek yoktur, ancak öğrencinin vatandaşı olduğu ülkenin vize gerektirip gerektirmediğine bağlı olarak vize alması gerekebilir. Vizeler Finlandiya’nın yurtdışındaki diplomatik misyonları tarafından verilir ve vize koşullarıyla ilgili bilgiler de bu misyonlardan edinilebilir.   Vize başvurusu ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.vfsglobal.com/finland/turkey/Turkish/

Giriş sınavları için Finlandiya’da bulunan bir öğrenci, dersleri giriş sınavından çok kısa bir süre sonra başlayacaksada oturum başvurusunu Türkiye'ye dönüp Ankara'da bulunan Finlandiya Oturma izni Başvuru Merkezinde yapmak zorundadır.

EĞİTİM ESNASINDA YAPILACAK HARCAMALAR

Oturma iznini alabilmek için, öğrencinin burs, hibe ya da farklı kaynaklardan, Finlandiya’daki kalış süresi boyunca harcamalarını karşılamasına yetecek güvenli bir kaynağının olması gerekir. Öğrencinin, ayda en az 560 Avro ya da yılda en az 6720 Avroyu karşılayabilecek maddi imkanı olduğunu kanıtlayabilmesi gerekir. Eğitim kurumu ücretsiz eğitime ek olarak konaklamayı ve yemeği de ücretsiz sağlıyor ise, gösterilmesi gereken finansal kaynak miktarı düşürülebilir.

Değişim programına katılan bir öğrenci için maddi destek, program vasıtası ile sağlanabilir.

OTURMA İZNİ KAPSAMINDA ÇALIŞMA

Öğrencinin alacağı eğitime ya da final proje çalışmasına pratik eğitim de dahilse, öğrenim için verilen oturma izni kapsamında sınırlı bir oranda ücretli olarak çalışması mümkündür. Yarım zamanlı çalışma da mümkündür; ancak haftalık ortalama çalışma süresi en fazla 25 saat olabilir. Tatil dönemlerinde, özellikle yaz ve Noel tatillerinde tam zamanlı çalışma için çalışma saatlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur.

Dönem içinde yarım zamanlı çalışmadan elde edilecek gelir, kurumların insiyatifine bağlı olarak, oturma izni için gerekli olan maddi kaynaklara dahil edilebilir. Fakat bu, başvurulan ilk oturma izni için mümkün değildir.

ÖĞRENCİLERİN SAĞLIK SİGORTASI

1.9.2007 tarihinde veya sonrasında oturma izni başvurusu yapan öğrencilerin kapsamlı sağlık sigortalarının ayrıntılarını gösteren belgeleri başvurularıyla birlikte sunmaları gerekmektedir. Kapsamlı sağlık sigortası, yerel sağlık hizmetlerinin ve sağlık sigortası sisteminin kapsadığı tedavi şekillerini ve masrafları içeren sigorta demektir. Sigorta olmadan oturma izni verilemeyeceğinden, öğrencinin başvurudan önce sigortasını yaptırmış olması gerekir.

 ·         İki yıldan az süreyi kapsayan öğrenim için, öğrencinin, 100.000 Euro’ya (2007 yılı maliyetleri) kadar tedavi masrafını karşılayan özel sigortası olması gerekir.

·         Öğrenim süresi iki yıl ya da daha fazla olduğunda, öğrenci genelde Finlandiya’nın yerel sağlık sigortasına tabi olur ve böylece yerel sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Bu durumda, sigortanın 30.000 Euro’ya (2007 yılı maliyetleri) kadar ilaç masraflarını karşılaması (genellikle doktor masrafları, tedavi ve muayene masrafları da bu kapsama girer) yeterli olacaktır.

OTURMA İZNİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Öğrenciler için verilen oturma izni geçici sürelidir; bu, iznin üzerinde B harfi ile belirtilmiştir. Öğrenim bir seneden fazla sürecek ise, genellikle oturma izni bir başvuruda bir senelik verilir. Alınacak eğitim en fazla iki sene sürecek ise, oturma izni eğitim süresinin tamamını kapsayacak şekilde verilebilir.

OTURMA İZNİ KARARINA İTİRAZ EDİLMESİ

Oturma izinlerine ilişkin karardan memnun olmayan başvuru sahipleri, itiraz başvurularını İdari Mahkeme’ye yapabilirler. Karar yazısında itiraza ilişkin bilgi ve itiraz süresiyle ilgili detaylar verilir.

ÖĞRENİM TAMAMLANDIKTAN SONRA

Öğrencinin diplomasını aldıktan ya da mesleki yeterliliğini edindikten sonra iş arayabilmesi için oturma izni uzatılarak yeni bir geçici oturma izni verilebilir. Yeni oturma izni farklı gerekçelerle de verilebilr; örneğin, aynı alanda yapılacak lisansüstü eğitim, çalışma ya da aile birleşimi için.

ÇALIŞAN KİŞİ İÇİN OTURMA İZNİ BAŞVURUSU

Çalışan kişiolarak oturma iznine başvuruyorsanız:

-  online başvuru  https://enterfinland.fi/eServices

- Başvuru Formu (OLE_TY1, OLE_TY2 ,OLE_TY3, OLE_TY4  veya OLE_TY5 )  Finnish Immigration Service - Forms  adresinden de çıktısının alınması mümkündür.

Formun nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar ve verilmesi gereken diğer belgelerin listesi Başvuru formunda mevcuttur.

 İşverenin görevleri

İşveren, temel çalışma şartlarını, İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’na yazılı olarak bildirmelidir (İstihdam Sözleşmeleri Kanunu, 2. Bölüm, 4. Paragraf). Ombudsman, sendika temsilcileri ve mesleki güvenlik yetkilileri yabancı uyruklu kişinin ismi ve iş için geçerli olan ortak sözleşme hakkında bilgilendirilmelidir.

İstihdam edilecek kişi

-       AB vatandaşı ise

-       eşdeğer haklara sahip ise

-       böyle bir kişinin aile ferdi ise

-       ülkede daimi oturma izni ile kalma hakkına sahipse, yazılı bilgiye gerek yoktur.

İznin verilmesine kim karar verir?

İşe alım ve geçim kaynakları konularını değerlendirmekle görevli daire, İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’dur. Büro başvuruyu kabul etme ya da reddetme yönünde bir ön karar verir, ardından karar Finlandiya Göçmenlik Bürosu’na iletilir. Finlandiya Göçmenlik Bürosu ise kişinin Finlandiya’da oturum alabilmesi için gerekli koşulların mevcut olup olmadığını kontrol eder. İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu çalışan kişinin oturum alabilmesi için gerekli koşulların mevcut olmadığını işaret ederse, Finlandiya Göçmenlik Bürosu başvuruyu reddeder. İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’nun görüşü olumlu ise ve kişinin Finlandiya’ya girişine ve oturum almasına engel teşlik edecek herhangi bir unsur yoksa, Finlandiya Göçmenlik Bürosu oturma iznini verir.

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN OTURMA İZNİ

Serbest meslek sahibiolarak oturma iznine başvuruyorsanız:

 - online başvuru  https://enterfinland.fi/eServices

- Başvuru Formu (OLE_EHA )  Finnish Immigration Service - Forms  adresinden de çıktısının alınması mümkündür.

Formun nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar ve verilmesi gereken diğer belgelerin listesi Başvuru formunda mevcuttur.

AB vatandaşı olmayanların Finlandiya’da ticari faaliyette bulunabilmeleri için serbest meslek sahipleri için verilen oturma iznini almaları gerekir. İzni alabilmek için, başvuru sahibinin ticari faaliyeti kar amaçlı olmalıdır. Ticari faaliyetin karlılığı, önceden edinilmiş çeşitli belgelere dayanılarak gösterilebilir; iş planı, bağlayıcı ön sözleşmeler ya da finansman anlaşmaları gibi. Değerlendirme, Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezleri (ELY merkezleri) tarafından yürütülür.

Serbest meslek sahibi bir kişinin oturma izni alabilmesi, kişinin geçim kaynaklarının güvence altında olmasına bağlıdır. İşletmenin faaliyetlerinden kazanç sağlaması, belirli bir aylığı olması, kişisel birikimleri ya da satış gelirleri gibi kalemlerden elde ettiği, asgari gelir seviyesinin üzerinde, oturma izninin geçerlilik süresi boyunca elde edeceği düzenli bir gelirinin olması gerekir. Gelir seviyesinin yeterliliğine, Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezi (ELY merkezleri) tarafından karar verilir.

Yazdır

Bu doküman

İlgili siteler

Güncelleştirilmiş 23.11.2016


© Finlandiya Büyükelçiliği, Ankara | İrtibat